Kiemelt nemzetgazdasági ügy az önkormányzatok adósságrendezése

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint gyors és hatékony kormányzati beavatkozásra van szükség az önkormányzatok adósságrendezésében.

WA
2012. 11. 06. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ÁSZ keddi közleményében azt írta: 2011 tavaszától vizsgálták az önkormányzatok egy-egy csoportjának 2007 és 2010 közötti pénzügyi helyzetét. Ezen időszak alatt a pénzügyi, vagyis működési, felhalmozási, nem fizetési, illetve az önkormányzati többségi tulajdonú gazdasági társaságok működése miatti kockázatok fokozódtak.

A vizsgálat megállapításai szerint az önkormányzati folyószámlahitel napi átlagos állománya a 2007-es 47 milliárd forintról 2010-re 61,8 milliárd forintra nőtt, ez a működés finanszírozási kockázatát növelte. A pénzintézetekkel szemben fennálló kötelezettségek 2010-ben 2007-hez képest, önkormányzati típusonként (főváros, megyei önkormányzatok, megyei jogú városok, városok) differenciáltan, összességében 77,7 százalékkal növekedtek. Az alrendszer 2010. december 31-én fennálló 1247 milliárd forint adósságállományának 84,6 százaléka is ebben az önkormányzati körben keletkezett.

Ezért adósodtak el az önkormányzatok

Az ÁSZ megállapításai szerint az önkormányzatok eladósodásának hátterében döntőrészt az uniós támogatással megvalósult, illetve folyamatban lévő beruházásokhoz szükséges önerő megteremtésére felvett hosszú lejáratú devizaalapú hitel áll, de további kockázatot jelent az önkormányzatok gazdasági társaságainak adóssága is.

A számvevőszék készen áll arra, hogy ellenőrzési tapasztalatai alapján támogassa azokat a kezdeményezéseket, amelyek meg kívánják előzni, hogy az önkormányzatok körében jellemző eladósodottság újratermelődjön, mert ez közös érdek, kiemelt nemzetgazdasági ügy – tudatták.

Jobb alkupozíció

A Giró-Szász András kormányszóvivő hétfőn az MTV háttérműsorában rémhírterjesztőknek nevezte azokat, akik az átvett adósság ki nem fizetéséről beszélnek. „Más kérdés, hogy a kormány, élve pozíciójával és politikai mozgásterével, mindig is igyekezett a legjobban megvédeni a magyar állam, a magyar nemzet és a magyar állampolgárok érdekeit” – tette hozzá. Kifejtette: amikor a kormány átvállalta az adósságot, világossá tette, hogy könnyebb alkupozícióba kerül a bankokkal szemben azáltal, hogy nagy tömegű adósság van a kezében.

Tárgyalni kell a bankokkal, hogy az állam kedvezményt kapjon az önkormányzatoktól átvállalt adósságból – mondta Rogán Antal a Hír Televíziónak. A frakcióvezető szerint járható egy olyan arany középút, ami a bankok számára is megfelel.

Éppen idejében született meg a döntés

Orbán Viktor miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az állam 1956 önkormányzattól összesen 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át. A kormány döntése értelmében az ötezresnél kisebb településeket teljesen tehermentesítik, míg az ennél nagyobb településeken átlagosan 40 százalékos lesz az adósságátvállalás. A segítség még éppen idejében érkezett, mivel a fölvett adósságok 80 százalékát a 2014-től kezdődő időszaktól kellett volna törleszteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.