Hozzátette: így a gazdálkodók egy jelentős hányada többletforráshoz jut. Példaként említette, hogy a baromfi- és a sertéstartók számára az eredetinél 20 százalékkal több pénzt biztosítanak az állatjóléti támogatások keretében. Ennek alapján a baromfitartók 4,8, míg a sertéstenyésztők 7,2 milliárd forintot kapnak erre a célra.
A miniszter beszélt a szőlőültetvények szerkezet-átalakítási támogatásáról is. Elmondta: a mostani döntés kapcsán 1324 hektár új ültetvény telepítésére nyílik lehetőség. Mindez a tavalyival együtt 4416 hektár ültetvény-terület megújítását tette lehetővé. Ez összesen 8-10 százalékos területnövekedést jelent. (Ez mintegy 3,2 milliárd forintnyi forrást jelen az idei, a 2011/2012-es borpiaci évben pedig mintegy 6,9 milliárd forintot.) A borászati gépek és berendezések beszerzéséhez pedig mintegy 1,25 milliárd forint támogatás nyújtható az idén - fűzte hozzá.
Már a héten elkezdődik a kifizetés
Palkovics Péter, az MVH elnöke a támogatások további részleteit ismertetve elmondta: a mezőgazdasági területek erdősítésére 1,4 milliárd forintot kap több mint 2300 gazdálkodó, a héten kezdődik a kifizetés. Emellett támogatást kap a védett őshonos veszélyeztetett állatfajták genetikai állományának megóvására több mint 600 gazdálkodó, összesen1,1 milliárd forintot. A juh- és kecskeállomány elektronikus jelölésére 3500-an kapnak 72 millió forintot.
A területalapú támogatás előlegének egy jelentős hányadát, 135 milliárd forintot az MVH október közepén három nap alatt már kifizette. Most pedig november végén az a mintegy kétezer gazdálkodó kapja meg ezt a támogatást, összesen mintegy 2 milliárd forintot, aki az egyeztetések után vált erre jogosulttá. A területalapú támogatások második részlete pedig a jövő év januárjában válik esedékessé – mondta az MVH elnöke.
Több mint 2500 gazdálkodó és 6 milliárd forint
A különleges tejtámogatás első részletét október elején kapták meg a gazdák, míg a második részlet átutalását az MVH december 1-jén indítja el, 2555 gazdálkodónak 6 milliárd forintot utalnak át.
A fiatal gazdák támogatására augusztus közepéig, az igénylési határidőig 3311 kérelem érkezett az MVH-hoz. Ebből 1783 kérelmet fogadtak el, ez 22,2 milliárd forintos forrásigényt jelentett. Ám erre a célra – a különböző többletforrások felkutatása után is – csak mintegy 11 milliárd forint áll rendelkezésre. Igaz, eredetileg a forrás 4 milliárd forint volt – mondta Palkovics Péter.
Csaknem 300 kérelem
Az élelmiszeripari beruházások támogatására 277 kérelem érkezett, a célra mintegy 5 milliárd forint állt rendelkezésre. A 150 jóváhagyott pályázat forrásigénye 8,1 milliárd forint. A hiányzó 3,1 milliárd forint az elnök szerint rendelkezésre áll majd.
Az állattartó telepek korszerűsítésének negyedik ütemére pedig az MVH a mostani 51 milliárd forintnyi rendelkezésre álló forrást várhatóan további pénzekkel egészíti ki, mert az elfogadott pályázatok forrásigénye 121 milliárd forint.
Fiatalok nélkül elképzelhetetlen a működtetés
Fazekas Sándor a nap folyamán már a fiatal gazda információs börze beharangozó sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a vidékfejlesztési politika fontos területe a fiatalok segítése, mivel a fiatal gazdálkodók nélkül elképzelhetetlen a magyar mezőgazdaság működtetése. Hozzáfűzte: a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (Agrya) már a mostani eseményt megelőzően is számos területen működött együtt annak érdekében, hogy a fiatal gazdálkodók minél jobb feltételek között tudják végezni munkájukat. A mostani információs börze is azt a célt szolgálja, hogy a fiatalok kedvet kapjanak a gazdálkodáshoz, illetve azok a fiatalok, akik már a gazdálkodást választották, könnyebben boldogulhassanak.
A miniszter emlékeztetett, hogy az Országgyűlés előtt lévő földtörvényt is egyeztették az Agryával annak érdekében, hogy minél kedvezőbb feltételekkel juthassanak megművelhető földterülethez a későbbiekben a fiatal gazdálkodók.
Többlettudást kell nyújtani nekik
Mikula Lajos, az Agrya ügyvezető elnöke elmondta: a fiatalokat nemcsak gépek és különböző berendezések, technika, műszaki eszközök megvásárlásához kell hozzásegíteni, hanem többlettudást is kell nyújtani számukra annak érdekében, hogy munkájukat hatékonyabban végezhessék. Ezért szerinte az eddiginél nagyobb figyelmet kell fordítani a szaktanácsadásra, a gyakornoki programok támogatására, továbbá a különböző szakmai utak megszervezésére, hogy a fiatal gazdálkodók tudásbázisa gyarapodjon.
Ennek érdekében szervezi meg az Agrya november 15-29. között öt helyszínen az országban a fiatal gazda információs börzét, ahol a fiatal gazdálkodók szervezetten, de kötetlen keretek között cserélhetik ki véleményüket az aktuális, őket érdeklő kérdésekről. Mikula Lajos megemlítette, hogy az unió közös agrárpolitikájának (KAP) fél évszázados fennállása alkalmából kiírt kommunikációs pályázaton a Vidékkaland elnevezésű Agrya-program esélyes arra, hogy igen előkelő helyezést érjen el.
Akciók
A kormány nemrégiben értékesítési akciót indított, aminek eredményeként emelkedett a belföldi almafogyasztás. A gazdák és a minőségi termékek védelmére aztán kiemelten ellenőrizték a budapesti és vidéki nagybani piacokat, és kampányt indítottak a magyar görögdinnye népszerűsítése érdekében.
Együttműködés
Budai Gyula egy október végi szakmai tanácskozáson arról beszélt: a mező- és élelmiszer-gazdaság, valamint a vízgazdálkodás stratégiai ágazattá vált, és ebben a helyzetben nagyon fontos, hogy a belföldi és a határon túli magyar gazdák együttműködjenek egymással, hiszen ez versenyelőnyt jelent számukra áruik piaci megjelenésekor.