Nagy segítség lehet Hongkong a magyar vállalkozók számára

A kínai ipar fejlődése a magyar vállalkozók előtt is üzleti lehetőségeket nyit, amiben Hongkongnak is nagy szerepe lehet.

TK
2012. 11. 25. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fórumon több mint 150 magyar üzletember ismerkedhetett meg Hongkongnak a kínai és távol-keleti kereskedelmi kapcsolatok kiépítésében betöltött közvetítő szerepével. Gaál József, az MKIK alelnöke a távol-keleti régió növekvő világgazdasági jelentőségét és az ezáltal kínált üzleti lehetőségeket felvázolva elmondta: miközben az európai régió lemaradóban van és az Egyesült Államok teljesítménye viszonylag jó, addig a távol-keleti régió, különösen Kína kiemelkedő eredményeket tud felmutatni.

Rámutatott arra, hogy a kínai ipar fejlődésével párhuzamosan a fejlett technológiai ismeretek és szolgáltatások iránt növekvő kereslet kiváló üzleti lehetőségeket nyit meg a magyar vállalkozók előtt is, és ebben tapasztalataival és kapcsolatrendszerével nagy segítséget tud nyújtani számukra Hongkong.

Keleti kapcsolatok

• Megalakult Pekingben az a titkárság, amely Kína és a közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a részletekről az ázsiai ország budapesti nagykövetsége.

• Továbbra is napirenden van Orbán Viktor miniszterelnök idei kínai látogatása – hangzott el a kínai külügyminiszter-helyettes és a globális ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes szeptember 5-i megbeszélésén a kínai fővárosban.

• Egy közös vállalat létrehozásáról és egy kínai nagyvállalat magyarországi befektetésének tervéről kötött együttműködési megállapodást a Duna International Könyvkiadó és a kantoni székhelyű SPM kiadói és médiavállalkozásokat tömörítő holding augusztus végén.

• Négy országban, Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában kezdhetik meg működésüket idén ősszel az első kereskedőházak, amelyek feladata a magyar kkv-k exportjának fellendítése lesz.

Óriási kihívás

Lore Buscher, a HKTDC európai regionális igazgatója elmondta, hogy az ázsiai fejlődő országok GDP-növekedése átlagosan 9 százalékos volt az elmúlt öt évben, a kiskereskedelmi és fogyasztási cikkeket forgalmazó ágazatok 2015-ig évi hat százalékkal növekednek majd. Kína termelőbázisból fokozatosan fogyasztói bázissá alakul át – tette hozzá. Kiemelte a hatalmas kínai lakosság egyre növekvő jövedelmi szintjében rejlő lehetőségeket, amit tovább fokoz, hogy Kína legújabb ötéves gazdasági terve is már a belső keresletet kívánja a növekedés motorjává tenni. A jelenleg 230 milliósra becsült középosztály a becslések szerint 2020-ig évi 5 százalékkal növekszik majd az elkövetkező egy évtizedben.

Lore Busher hangsúlyozta azonban, hogy a nyilvánvalóan jó lehetőségek mellett a kínai üzleti kapcsolatok kiépítése több tekintetben is óriási kihívásokat támaszt. Üzleti kapcsolatok terén ugyanis Kína még fejlődő országnak számít. Ezeket a nehézségeket a leghatékonyabb módon Hongkong szolgáltatásainak igénybevételével lehet áthidalni, és nemcsak a szaktudás, hanem a kereskedelmi infrastruktúra tekintetében is.

Elengedhetetlenül fontos a hongkongi szaktudás

Apáti Bálint, az Abcom Kft. vezérigazgatója elmondta: többéves, Kínában folytatott export-import tevékenység után döntött hongkongi cége megalapításáról 2012-ben. Tapasztalata szerint a HKTDC által szervezett kiállításokon és vásárokon való részvétel fontos volt az első lépések megtételében. Az üzletember szerint a kínai termékek minősége nem Kína, hanem a kereskedő igényességét tükrözi. Kína és a Távol-Kelet kiszolgálja a világot, azt gyártanak, amit rendelnek tőlük – tette hozzá.

Králik István, a Magyar–Hongkongi Üzleti Szövetség elnöke kiemelte: a hongkongi szaktudást azért is elengedhetetlenül fontos igénybe venni már az első lépések megtételekor, mivel Kínában nem követelmény az auditálás, nincs országos cégregiszter, vagy ha van, akkor is csak regionális szinten.

A szerződéskötésben is fontos a hongkongi szakértelem, csak így készülhetnek mindkét fél által elfogadott, pontos, angol nyelvű szerződések, miután a helyiek ragaszkodnak a szerződések kínai megszövegezéshez.

Helyi szokások

A helyi szokások szerint a gyártás megkezdésekor 30 százalék előleget kell fizetni, a fennmaradó 70 százalékot pedig az áru leszállításakor kell átutalni. A fizetések lebonyolítását, a rendelés teljesítése feletti felügyeletet és a minőség-ellenőrzést erősen ajánlott a hongkongi partnerre bízni, a szállítmányozás lebonyolításában pedig öngyilkosság lenne megkerülni őket. Problémák esetén ugyanis Kínában lehetetlen reklamálni, vitás ügyben nyerni, pénzt visszaszerezni pedig végképp lehetetlen. A hongkongi partner azonban az ilyen ügyeket zökkenőmentesen le tudja bonyolítani – mutatott rá a Magyar–Hongkongi Üzleti Szövetség elnöke.

A szakember felhívta a szeminárium résztvevőinek figyelmét a Kínával folytatott kapcsolatokban azokra az előnyökre is, amelyeket valamely rangos nemzetközi üzleti szervezethez való tartozás presztízse tud nyújtani. Ilyen például a 27 országban 33 tagszervezettel és 11 ezer taggal rendelkező Hong Kong Business Association, amelyhez a Magyar–Hongkongi Üzleti Szövetség is tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.