2012 szeptemberében a kivitel értéke 1722 milliárd forintot (6110 millió eurót), a behozatalé pedig 1937 milliárd forintot (5861 millió eurót) tett ki. A kivitel volumene az év kilencedik hónapjában 4,9 százalékkal, a behozatalé 5,8 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest – írja az NGM közleményében.
Az áru-főcsoportonkénti bontást nézve az látható, hogy az év első kilenc hónapjában a gépek és szállítóeszközök kategória exportjának volumene 2,4 százalékkal csökkent, importjának volumene pedig 0,6 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi év január–szeptember közötti időszakban. Az árufőcsoport kivitelének mérséklődése részben a híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek csökkenő exportjára vezethető vissza, amelyek kivitele közel negyedével esett vissza – tájékoztat a minisztérium.
Kiemelik: január–szeptember között a feldolgozott termékek kivitelének volumene 7,8 százalékkal, importvolumene pedig 4,2 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában.
Romlott az egyenleg az unióval
Magyarországnak az EU országaiba teljes kivitelének – euróban mért – 76,2 százaléka irányult az év első kilenc hónapjában, behozatalának pedig 71 százaléka származott a tagállamokból. Az unió területére a kivitel volumene 2,2 százalékkal emelkedett, ennél import volumene valamelyest nagyobb mértékben, 3,0 százalékkal bővült, így az egyenleg ezekkel az országokkal szemben 31,4 millió euróval romlott az előző év azonos időszakához képest.
Az EU-n kívüli országok tekintetében a kivitel volumene növekedett (1,7 százalékkal), a behozatal volumene csökkent (4,3 százalékkal). Magyarország külkereskedelmi mérlegének hiánya jelentősen, 114 milliárd forinttal mérséklődött ezekkel az országokkal szemben, így ez év első kilenc hónapjában 463 milliárd forintot tett ki.
Nincs jelenős változás az ipari termelői árakat tekintve
2012 októberében a belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak 0,4 százalékkal voltak alacsonyabbak az előző havinál. A csökkenés a feldolgozóipari ágazatokon belül főként a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásában és a járműgyártásban történt árváltozás következménye – közölte a KSH.