A vártnál kevesebb devizaalapú jelzáloghiteles lépett be eddig az árfolyam-rögzítési programba, de a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) élénkülő érdeklődésre számít – mondta Binder István, a felügyelet szóvivője az M1 Ma reggel című műsorában hétfőn.
A programba való belépésre csaknem 450 ezer ügyfél jogosult. Az október végi adatok szerint 79 ezren fizetik fix árfolyamon a törlesztőrészletüket, de ennél többen jelentkeztek, szerződést már 93 ezren kötöttek – mondta Binder István. A PSZÁF arra számít, hogy az év végén indul egy újabb hullám, mert sokan az utolsó hetekre hagyták az ügyintézést – közölte a szóvivő, hozzátéve az is, hogy „nagy valószínűséggel” március végéig meghosszabbítják az árfolyamrögzítésbe belépés határidejét.
Binder István szerint a várakozásokat alulmúló érdeklődés egyik oka valószínűleg az, hogy sok érintett nem ismeri a részleteket. Másrészt a forint nyugvóponton volt az elmúlt időszakban, és ez sokakat megnyugtathatott – tette hozzá.
Árfolyamgát: egyszerű jelentkezés és szerződéskötés
Az árfolyamgát-konstrukció bonyolult ugyan, de a jelentkezés és a szerződéskötés nem, a felügyelethez az árfolyamgáttal kapcsolatban jóval kevesebb panasz érkezett, mint a végtörlesztés miatt – hangsúlyozta a szóvivő. Binder István felhívta a figyelmet arra is: az árfolyamgátba való belépéssel átlagosan félmillió forint kamattal kevesebbet kell visszafizetni.
A szóvivő szerint sokan attól tartanak, hogy a gyűjtőszámlájukon felhalmozódó összeget a konstrukció lejártával nem tudják majd kifizetni. Binder István úgy fogalmazott: nem vállalhatatlan a teher az ügyfelek számára, a jogszabály szerint maximum 15 százalékkal nőhet meg a törlesztőrészlet a rögzítetthez képest.
Véghajrá
Véghajrájába érkezett az árfolyamrögzítés igénylésének lehetősége. Az év végéig összesen hét nap áll rendelkezésére azoknak, akik könnyítenének hiteltörlesztési feltételeiken. Az eheti munkanapok után még december 27-én és 28-án is az ügyfelek rendelkezésére állnak a bankfiókokban a csütörtöki és a pénteki munkarend szerint.
A devizahitelesek felének érdemes lenne
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője december 10-én hangsúlyozta: jó lenne, ha a magyarországi devizahitelesek legalább 40-50 százaléka részt venne az árfolyamgáthoz kapcsolódó programban. A PSZÁF adatai szerint október 31-éig az érintettek több mint 20 százaléka lépett be. A csatlakozók a felügyelet számításai szerint átlagosan 450-550 ezer forintnyi hitelkamat megfizetésétől mentesülhetnek oly módon, hogy az állam és a pénzintézetek átvállalják az adóstól a gyűjtőszámlára kerülő árfolyam-különbözet kamatrészét. A Magyar Nemzeti Bank felmérése szerint szeptember végéig 63 100 ügyfél 595 milliárd forintos összeggel lépett be a rendszerbe.
A Lakásfókusz lakossági ingatlanpiaci blog nemrégiben közölt felmérése felhívja a figyelmet: az árfolyamgát a felügyelet és a pénzintézetek ajánlása szerint nemcsak azok számára lehet előnyös, akik fizetési nehézségekkel küzdenek, hanem gyakorlatilag minden devizahiteles számára, hiszen a törlesztőrészlet csökkenésével felszabaduló összeg befektetésével tovább mérsékelhetik a terheiket.
Árfolyamgát
Korábban már írtunk róla, az Országgyűlés március 19-én fogadta el az árfolyamrögzítés új szabályait: eszerint a kedvezményt azok kérhetik, akik legfeljebb 20 millió forint kölcsönt igényeltek. A devizahitelesek öt évig, de legfeljebb 2017. június 30-áig élhetnének a rögzített árfolyammal, szándékukat pedig 2012 végéig jelezhetik bankjuknál. A törvénymódosítást 319 képviselő szavazta meg, 9-en tartózkodtak: köztük nyolc Demokratikus Koalícióhoz tartozó politikus, illetve a szocialista Veres János. Az NGM szerint az érintettek 90 százalékán segít a törvény.