Együttműködést kötött a Rába a Volvóval

Buszpiaci együttműködésről szóló szándéknyilatkozatot írtak alá a Volvo Bus Corporation és a Rába Járműipari Holding képviselői.

NT
2012. 12. 03. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A stratégiai partnerek megállapodtak abban, hogy közösen tekintik át a magyar buszpiaci igények kielégítésének lehetőségeit – írják, hozzátéve: a modern tömegközlekedési járművek előállítása a magyar piacra „lokalizált gyártással és maximalizált magyar tartalommal történhet”. Ha pozitív eredménnyel zárul a piac áttekintése, az együttműködésre vonatkozó szerződéseket már a jövő év első negyedévében megkötik. A megállapodás szerint a magyarországi gyártás kiforrott termék- és technológiai bázison történik és a járműbe épített hazai tartalom fokozatos lokalizációval elérheti a 30 százalékot.

Globális beszerzés, széles körű alkalmazás

A közlemény szerint a szándéknyilatkozatban felvázolt konstrukció alapján az ipari kooperáció a Rába főegységei és a magyar beszállítói alkatrészek széles körű alkalmazása mellett valósulhat meg, valamint a Rába és más magyarországi cégek felhasznált termékei bekerülnek a Volvo globális beszerzési programjába. A Rába tájékoztatása szerint a felek megállapodtak abban is, hogy a cél a lokalizálás után fennmaradó import teljes körű ellentételezése Rába-, illetve hazai gyártású tételekkel.

Kitérnek arra is: az együttműködés megvalósítása jelentős stratégiai előnyöket hozhat mindkét vállalat és a hazai ipar számára is. A magyar döntési központú vállalatnál új munkahelyek jöhetnek létre a hazai igényekre szabott, világszínvonalú termékek gyártásával. Az ellentételezés nyomán tovább bővülhet a Rába csoport fő kompetenciakörének tekintett futómű üzletág stratégiai lehetőségeinek köre.

Pintér a Magyar Nemzetnek: tárgyalnak a Volvóval, de nem csak velük

Pintér István, a cég elnök-vezérigazgatója a Magyar Nemzetnek már korábban elismerte, hogy tárgyal a Volvóval a Rába, bár arra is kitért, hogy más cégekkel is szemeznek az együttműködést tekintve. Rendkívül nehéznek nevezte továbbá a buszgyártás újraélesztését a Rába keretein belül. Emlékeztetett arra, hogy a cég korábban már megpróbálkozott ezzel (akkor az Ikarus volt a partner), és ez sok pénzébe került. Pintér szerint amit akkor megúsztak, abba most nem szeretnének belefulladni.

A Rába és a Volvo együttműködése több mint két évtizedre nyúlik vissza, a győri székhelyű társaság futóműkomponenseket szállít a svéd gyártó prémium kategóriás tehergépjárműveihez.

Tervek, eredmények a Rábánál

A társaság október 24-i közleménye szerint erőteljesen növeli speciális tehergépjármű-futóműveinek amerikai értékesítését a Rába. Ismert, áprilisban hagyta jóvá az Európai Bizottság versenyhatósága a Rába Járműipari Holding Nyrt. részvényeinek felvásárlását. A magyar állam a tranzakció versenyhatósági engedélyezését követően összességében 73,67 százalékos tulajdonrészt szerzett meg a Rába Nyrt.-ben, ami 76,97 százalékos szavazati arányt biztosít a járműipari cégben. A decemberben lezárult üzlettel az mno.hu is foglalkozott.

„A Rába állami tulajdonba való visszatérésével a nemzeti gépipar megteremtése irányában a kormány komoly lépéseket tett”  – közölte korábban Szijjártó Péter. A Rába Járműipari Holding Nyrt. adózott eredménye 159,3 millió forint volt 2012 első félévében, 37 százalékkal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.