A kivitel mennyisége ugyanakkor a vállalati forrás szerint el fogja érni a 152 milliárd köbmétert, míg az idén a lanyha kereslet miatt alig haladja meg a 140 milliárdot. A Gazprom Európa földgázszükségletének hozzávetőleg negyedét elégíti ki.
December 7-én ünnepélyesen elindították a Déli Áramlat földgázvezeték építését a dél-oroszországi Anapa közelében. A Déli Áramlat Ukrajna kikerülésével a Fekete-tenger alatt, Bulgárián és Szerbián át Magyarországra, Szlovéniába és Olaszországba szállít gázt. A vezeték megépítésében az orosz Gazprom 50, az olasz ENI 20, a francia GDF és a német BASF-Wintershall energia- és gázcégek 15-15 százalékos részesedéssel vesznek részt.
A földgázvezeték magyarországi szakaszáról szóló részvényesi megállapodást még október végén írta alá Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója és Alekszandr Medvegyev, a Gazprom elnökhelyettese Budapesten. A magyar kormány már korábban kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a Déli Áramlat földgázszállító vezeték kiépítéséhez és a vezeték üzemszerű működtetéséhez kapcsolódó beruházások megvalósításával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket.
Olcsóbb lesz jövőre a gáz és az áram
Jövő év január 1-jétől tíz százalékkal csökken a lakossági gáz és áram ára – ismertette a kormány döntését Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár csütörtökön. Orbán Viktor miniszterelnök már korábban arról beszélt, hogy azon dolgoznak egy szakértői csoporttal, hogy ne csak gázáremelés ne legyen, hanem a rezsiköltségek is csökkenjenek. Az E.ON gázüzletágának megvételéről szóló megállapodást jövő szerdán hagyja jóvá a kormány.