Épül a Déli Áramlat

Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében ünnepélyesen elindították pénteken a Déli Áramlat földgázvezeték építését.

LM
2012. 12. 07. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eseményen Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár és Baji Csaba, a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. elnök–vezérigazgatója képviseli Magyarországot. Németh Lászlóné az MTI kérdésére elmondta: több tárgyalást folytatott a rendezvényt megelőzően. A partnerekkel, a Gazprom és a South Stream Transport vezetőivel az egyeztetések folytatásában állapodtak meg. Mindannyian azt hangsúlyozták, hogy tartják magukat az előzetesen megállapított határidőkhöz. Az üzemeltető South Stream Transport B.V. vezetése szerint a csövekre csak jövőre írják ki a pályázatokat.

Transznacionális projektként akarják elfogadtatni

Vlagyimir Putyin az ünnepélyes eseményen azt hangsúlyozta, hogy a projekt kétségkívül nemzetközi beruházássá vált a nyolc ország részvételével. Az orosz elnök arra utalt, hogy Moszkva célja a Déli Áramlat elismertetése transznacionális projektként, hogy kikerüljön az Európai Unió harmadik energiacsomagjának hatálya alól.

A South Stream Transport B.V. vezetése is ezt reméli, és Alekszej Miller is amellett érvelt, hogy az orosz gázt 2015 végétől Közép- és Dél-Európába, illetve a Balkánra eljuttató földgázvezetéket nemzetközi beruházásként kell kezelni. A 2009-ben elfogadott harmadik energiacsomag az unió gáz- és árampiacának teljes liberalizálását írja elő, és megfosztja a Gazpromot, valamint más monopolszállítókat a gáz szállításában élvezett előnyöktől.

A Déli Áramlat gázvezeték a Fekete-tenger partján fekvő Anapától indul, és Ukrajna kikerülésével a Fekete-tenger alatt, Bulgárián és Szerbián át Magyarországra, Szlovéniába és Olaszországba szállít gázt. A vezeték megépítésében az orosz Gazprom 50, az olasz ENI 20, a francia GDF és a német BASF-Wintershall energia- és gázcégek 15-15 százalékos részesedéssel vesznek részt.


Döntöttek a Déli Áramlat magyarországi szakaszáról

A földgázvezeték magyarországi szakaszáról szóló részvényesi megállapodást még október végén írta alá Baji Csaba, az MVM elnök–vezérigazgatója és Alekszandr Medvegyev, a Gazprom elnökhelyettese Budapesten. A magyar kormány már korábban kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a Déli Áramlat földgázszállító vezeték kiépítéséhez és a vezeték üzemszerű működtetéséhez kapcsolódó beruházások megvalósításával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket.

Olcsóbb lesz jövőre a gáz és az áram

Jövő év január 1-jétől tíz százalékkal csökken a lakossági gáz és áram ára – ismertette a kormány döntését Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár csütörtökön. Orbán Viktor miniszterelnök már korábban arról beszélt, hogy azon dolgoznak egy szakértői csoporttal, hogy ne csak gázáremelés ne legyen, hanem a rezsiköltségek is csökkenjenek. Az E.ON gázüzletágának megvételéről szóló megállapodást jövő szerdán hagyja jóvá a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.