Szájer: Magyarország fellép, ha sérelmek érik

Szájer József szerint a miniszterelnöknek és a kormánynak is fel van adva a lecke, hogy milyen módon tudja megvédeni a támogatásokat és a forrásokat.

PR
2012. 12. 02. 16:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kilátások az EU következő költségvetési ciklusára nem túl jók, mert most a napirenden szereplő költségvetések kisebb összegeket tartalmaznak, mint amennyi a jelenlegi költségvetési ciklusban rendelkezésre áll – mondta az EP-képviselő, aki Lezsák Sándorral, az Országgyűlés alelnökével közösen tartott sajtótájékoztatót. Szájer József hangsúlyozta: ez azt is jelenti, hogy Magyarország is nehéz helyzetben van, ezért „a miniszterelnöknek és a kormánynak is fel van adva a lecke, hogy milyen módon tudja megvédeni a támogatásokat és a forrásokat”.

November 23-án nem sikerült megállapodni az Európai Unió következő hétéves ciklusának költségvetéséről. Orbán Viktor miniszterelnök a döntésről úgy nyilatkozott: számunkra előnyösebb, hogy nem jött létre megállapodás. Véleménye szerint az európai elvvel ütközik bármilyen olyan javaslat, amelyben ezek a szegényebb térségek pénzt veszítenek, miközben a náluk jobb helyzetben lévő régiók nyernek. Legközelebb jövőre lesz lehetőség tárgyalni ezekről a kérdésekről.

Hazánk 14 uniós tagállammal együtt kinyilvánította, hogy nem ért egyet az Európai Bizottság keretköltségvetés-tervezetével, amely jelentősen, 20-30 százalékkal rövidítette volna meg a kohéziós forrásokat, a felzárkóztatásra fordítható összeg pedig csütörtök éjszakáig minden egyes javaslattal csökkent.

Martonyi János külügyminiszter november 27-én  Regensburgban azt mondta: az EU Duna Régió Stratégiáját nem lehet megvalósítani erős, hatékony és megfelelően finanszírozott kohéziós politika nélkül.

A nemzeti agrárstratégia hatékony megvalósítása nem képzelhető el a hazai agrárkutatás elméleti útmutatásai és gyakorlati eredményeinek hasznosítása nélkül – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter még november 22-én.

A politikus három tételt emelt ki, melyek Magyarország számára alapvető fontosságúak: a mezőgazdasági, a felzárkóztatási, valamint a kutatási és fejlesztési támogatásokat, melyek közül az első kiemelt jelentőségű. Hangsúlyozta: a kormány határozott álláspontja, hogy a mezőgazdasági támogatások teljes egészében maradjanak meg, valamint a felzárkóztatási források se csökkenjenek, mert ezek biztosítják a vidék és az ország felzárkóztatását. Szájer József emlékeztetett arra, hogy Magyarország jelentős kutatóbázissal rendelkezik, azonban önmagában nagyon gyakran nem tudja a kutatási és fejlesztési forrásokat igénybe venni, csak gazdagabb és fejlettebb országokkal összefogva, ennek ellenére fontos volna, hogy ez a forrás se csökkenjen.

Erős ellenállás

Az EU 2014-től induló költségvetési ciklusát előkészítő tárgyalásokon a mezőgazdasági, valamint a felzárkóztatási támogatások területén nagyon erős az angolok ellenállása – mondta az EP-képviselő, hozzátéve, hogy ebben a vitában a korábbi magyar kormányok súlyos hibáit is felhasználják érvként. Szájer József beszélt arról is, hogy mi történik akkor, ha az Európai Unió 27 tagországának nem sikerül megállapodni a következő hétéves ciklus költségvetéséről. Abban az esetben az Európai Unió szabályai szerint az előző évi költségvetést kell folytatni, mely a jelenlegi tervekhez képest, jelen pillanatban nagyobb tételeket jelentene – fogalmazott a fideszes politikus.

Fellendülés

A EP-képviselő fontosnak nevezte, hogy legyen megállapodás, mert „egy idő után hiába vannak kötelezettségek, leáll a finanszírozás”. Szájer József az EU által biztosított források jelentőségét hangsúlyozta, mert „szinte minden fejlesztés, ami Magyarországon történik, az közösségi forrást igényel”. Emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány 2010 óta sokat tett azért, hogy az uniós forrásokat könnyebb legyen igénybe venni, valamint leszűkítette a támogatások körét azokra a területekre, melyek valóban a gazdaság fellendítését szolgálják.

A presztízsberuházások helyett a gazdaságot beindító támogatásokra koncentrál a jelenlegi kormány, vagyis a munkahelyteremtés került előtérbe – tette hozzá. Szájer József ennek hatásaként értékelte, hogy a támogatások igénybevétele jelentősen felgyorsult, sikerült behozni azt a lemaradást, amit a korábbi kormányok okoztak.

Lezsák Sándor az EP-képviselő segítségét kérte a magyar libatenyésztők elleni támadás kapcsán, mely választókörzetében is több ezer családot érint. Elmondta, hogy két külföldi napilapban is „hamis képet” mutatva, alaptalanul vádolták a magyar libatenyésztőket a tartási és egyéb tenyésztési körülmények miatt, melyeknek az a céljuk, hogy ne vásároljanak Magyarországról libamájat és egyéb feldolgozott termékeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.