A budapesti nagykövet felvázolta az ír irányt

A gazdasági növekedés serkentését és a foglalkoztatottság emelését emelte ki az ír uniós elnökség kapcsán Kevin Dowling budapesti nagykövet.

LM
2013. 01. 21. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevin Dowling kiemelte, hogy az elnökségi program kulcsterületei a stabilitás, a növekedés, valamint a foglalkoztatottság, és ezek a célok szorosan összefüggnek. Ha például magas a munkanélküliség, az olyan társadalmi probléma, amelynek megoldása nélkül a gazdaság stabilitása sem biztosítható hosszú távon – mutatott rá. Ismert, január 1-jétől Írország tölti be az EU soros elnöki pozícióját.

Stabilitás

A stabilitással kapcsolatban kiemelte, a gazdasági és monetáris unió megerősítése már elkezdődött, ezt a munkát kell folytatni a hatékony válságkezelésért. Már eddig is fontos lépéseket tettek egyebek mellett a hatos csomag elfogadásával és az európai szemeszter elindításával, és ez a jó út, ezen kell maradni – hangoztatta. A bankunió megteremtését is nagyon fontosnak nevezte, hiszen – mint mondta – ez is elengedhetetlen a stabilitáshoz. A növekedés ösztönzéséhez meglátása szerint lényeges, hogy a piac visszanyerje a bizalmát Európa iránt. Támogatni kell az európai befektetéseket is - közölte.

Szabadkereskedelmi megállapodás az USA-val

Kifejtette: az EU a legnagyobb kereskedelmi tömörülés a világon, ezért növelni kell szerepét a világgazdaságban. A kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése az Egyesült Államokkal különösen fontos, a szabadkereskedelmi megállapodás megkötése hatalmas előrelépés lenne – mondta. Hozzáfűzte, hogy az Egyesült Államok nagyon jelentős kereskedelmi partnere Európának, és az együttműködés szorosabbra fűzésében érdemi haladást érhetnek el a következő hónapokban.

26 millió munkanélküli

A foglalkoztatottsági helyzetet illetően hangsúlyozta, hogy 26 millió munkanélküli van Európában, és sok tagállamban különösen aggasztó a helyzet. Rövid távon a fiatalok magas munkanélküliségére kell megoldást találni – mondta.

A nagykövet előadásában kitért az EU bővítésére is. Emlékeztetett arra, hogy az EU decemberben azért kapott Nobel-békedíjat, mert hozzájárul a béke és a stabilitás megteremtéséhez Európában. A nyugat-balkáni országokban az EU-val fenntartott kapcsolatok ösztönzik a reformokat, ezért az integrációnak nagyon kedvező hatása lehet ezekben az országokban – tette hozzá.

A bővítés mindenkinek jó

A diplomata azt mondta, Írország álláspontja szerint a bővítés mindenkinek jó, és nem kell választani az integráció bővítése és mélyítése között. Természetesen elengedhetetlen, hogy a csatlakozni vágyó országok is eredményeket tudjanak felmutatni – jegyezte meg.

A következő többéves (2014–2020) költségvetési kerettel kapcsolatban kiemelte, a tagállamok februárban foglalkoznak a kérdéssel, és Írország soros elnökként mindent megtesz azért, hogy kompromisszumot találjanak. A nagykövet kijelentette, a kohéziós források és a közös agrárpolitika a növekedés motorjait jelentik, a polgárok közvetlenül érzik ezen támogatások előnyeit. Olyan konszenzusra van szükség, amely a növekedést ösztönzi - mutatott rá Kevin Dowling.

Írország az év elején vette át a soros elnöki feladatokat Ciprustól. Írország az ír-litván-görög elnökségi trió tagja, 1973-as uniós csatlakozása óta hetedik alkalommal látja el az elnökségi feladatkört.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.