A Nébih közleménye szerint a termőföldről szóló törvény február 1-jével kötelező adatszolgáltatást ír elő a földhasználati nyilvántartásba már bejegyzett földhasználók számára. Magánszemélyeknek a személyi azonosítójukat és az állampolgárságukat, a gazdálkodó szervezeteknek a statisztikai azonosítójukat (törzsszámot) kell bejelenteniük.
A rendelkezés a tavaly december 31-ig a földhasználati nyilvántartásba bejegyzett földhasználókra vonatkozik. Az érintettek adatszolgáltatási kötelezettségüknek március 30-ig tehetnek eleget, az azonosító adatközlési adatlapot a használt földterület fekvése szerint illetékes járási földhivatalhoz kell benyújtani. Az új formanyomtatványokat január 1-jétől kell használni, így azok használata már kötelező egyes folyamatban lévő eljárásokban – közölte a hivatal.
A Nébih felhívta a figyelmet arra is: a termőföldek használata kapcsán fel kell készülni több, a haszonélvezeti jogot, a haszonbérleti szerződések megkötésére vonatkozó szabályokat, valamint az osztatlan közös tulajdonban álló termőföldek használatára vonatkozó szabályozást érintő változásra is. A változásokkal kapcsolatos legfontosabb információk megtalálhatók a Nébih honlapján.
Osztatlan közös földtulajdon? Ennek mostantól vége
Az országban elsőként Vas megyében kezdik meg a részarány-földkiadás során keletkezett osztatlan közös földtulajdonok megszüntetését – közölte még január 25-én V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára pénteken a vasi megyeházán tartott sajtótájékoztatóján.
Földügyek
Egykori téeszekből alakult gazdasági társaságok igyekeznek elérni, hogy a készülő új földtörvény korlátozásai ellenére egymaguk több ezer hektárnyi területet művelhessenek. Ennek érdekében sorra keresik meg a földtulajdonosokat, hogy megújítsák velük bérleti szerződéseiket – számolt be január 26-án a Magyar Nemzet.
A jelenleg kidolgozás alatt álló egységes országos földnyilvántartó rendszernek köszönhetően a jövőben már egyértelművé válhat, hogy Magyarországon ki mekkora területet művel – közölte a Magyar Nemzet megkeresésére Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.
Az idén a költségvetés 4 milliárd forintot biztosít földvásárlásra – közölte korábban a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet. A közlemény szerint a szervezet „továbbra is a földpiac komoly szereplője kíván lenni”, ezért minden olyan esetben élni fog elővásárlási jogával, amikor a hazai föld védelme azt indokolja.