Jelentős mozgások indultak meg a termőföldpiacon, s úgy látszik, a spekulánsok és a jelentősebb területeket bérlő társaságok igyekeznek bebiztosítani magukat azokon a birtokokon, amelyeket jelenleg is művelnek. Mindezt még az új földtörvény életbelépése előtt tennék meg.
A Magyar Nemzet arról értesült, hogy a korábbi termelői szövetkezetekből (téesz) létrehozott cégek, amelyek jellemzően több ezer hektárt művelnek, most házról házra járva igyekeznek rávenni a tulajdonosokat arra, hogy hat-nyolc évvel a bérleti szerződések lejárta előtt hosszabbítsák meg azokat újabb tíz-tizenöt évre. Az érintettek feltehetőleg ezzel igyekeznek kitolni azt az időt, ameddig a szóban forgó földeket még megművelhetik. Miután a készülő földtörvénynek nem lehet visszamenőleges hatálya – vagyis a meglévő szerződéseket nem érintheti –, e szabály csak akkor fejtheti ki hatását, amikor a bérleti szerződések lejárnak. Ha a téeszekből alakult cégeknek sikerül megújítaniuk bérleti szerződéseiket, akkor az új földtörvény elfogadása utáni évtizedben sem fog e téren semmi sem változni. Ezzel pedig igencsak keresztbe tesznek azon kormányzati elképzeléseknek, amelyek szerint a közeljövőben a hazai birtokstruktúra, a földművelés a kis és a közepes családi vállalkozások irányába tolódik el.
A Vidékfejlesztési Minisztériumnál eddig egy ilyen konkrét esetet jelentettek be – mondta a lap megkeresésére Budai Gyula.
A jelenleg kidolgozás alatt álló egységes országos földnyilvántartó rendszernek köszönhetően a jövőben már egyértelművé válhat, hogy Magyarországon ki mekkora területet művel – közölte a Magyar Nemzet megkeresésére Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.
Az idén a költségvetés 4 milliárd forintot biztosít földvásárlásra – közölte korábban a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet. A közlemény szerint a szervezet „továbbra is a földpiac komoly szereplője kíván lenni”, ezért minden olyan esetben élni fog elővásárlási jogával, amikor a hazai föld védelme azt indokolja.
További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.