Megelőznék a földtörvényt

Egykori téeszekből alakult gazdasági társaságok igyekeznek elérni, hogy egymaguk több ezer hektárnyi területet művelhessenek.

BL
2013. 01. 26. 3:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős mozgások indultak meg a termőföldpiacon, s úgy látszik, a spekulánsok és a jelentősebb területeket bérlő társaságok igyekeznek bebiztosítani magukat azokon a birtokokon, amelyeket jelenleg is művelnek. Mindezt még az új földtörvény életbelépése előtt tennék meg.

A Magyar Nemzet arról értesült, hogy a korábbi termelői szövetkezetekből (téesz) létrehozott cégek, amelyek jellemzően több ezer hektárt művelnek, most házról házra járva igyekeznek rávenni a tulajdonosokat arra, hogy hat-nyolc évvel a bérleti szerződések lejárta előtt hosszabbítsák meg azokat újabb tíz-tizenöt évre. Az érintettek feltehetőleg ezzel igyekeznek kitolni azt az időt, ameddig a szóban forgó földeket még megművelhetik. Miután a készülő földtörvénynek nem lehet visszamenőleges hatálya – vagyis a meglévő szerződéseket nem érintheti –, e szabály csak akkor fejtheti ki hatását, amikor a bérleti szerződések lejárnak. Ha a téeszekből alakult cégeknek sikerül megújítaniuk bérleti szerződéseiket, akkor az új földtörvény elfogadása utáni évtizedben sem fog e téren semmi sem változni. Ezzel pedig igencsak keresztbe tesznek azon kormányzati elképzeléseknek, amelyek szerint a közeljövőben a hazai birtokstruktúra, a földművelés a kis és a közepes családi vállalkozások irányába tolódik el.

A Vidékfejlesztési Minisztériumnál eddig egy ilyen konkrét esetet jelentettek be – mondta a lap megkeresésére Budai Gyula.

A jelenleg kidolgozás alatt álló egységes országos földnyilvántartó rendszernek köszönhetően a jövőben már egyértelművé válhat, hogy Magyarországon ki mekkora területet művel – közölte a Magyar Nemzet megkeresésére Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.

Az idén a költségvetés 4 milliárd forintot biztosít földvásárlásra – közölte korábban a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet. A közlemény szerint a szervezet „továbbra is a földpiac komoly szereplője kíván lenni”, ezért minden olyan esetben élni fog elővásárlási jogával, amikor a hazai föld védelme azt indokolja.


További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.