A BNP Paribas pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai a múlt héten tettek tájékozódó látogatást Budapesten, ahol kormányzati illetékesekkel és magánszektorbeli piaci szereplőkkel találkoztak.
Tárgyalásaikról befektetők számára összeállított, Londonban ismertetett beszámolójukban a BNP Paribas elemzői felidézik, hogy a múlt heti forinteladási hullámot mindenki Matolcsy György cikkével magyarázza, amelyben a nemzetgazdasági miniszter hibának nevezte a forint erősen tartását célzó gazdaságpolitikát.
Matolcsy a válság előtti időre utalt
A BNP Paribas londoni elemzői kiemelték azonban, hogy Matolcsy György a pénzügyi válság előtti időszakra utalt, és arra, hogy az akkori helyzet ösztönözte a svájcifrank-alapú hitelek felvételét. Ismert, a Nemzetgazdasági Minisztérium a forint elleni spekulációval indokolta az árfolyam gyengülését.
Ami a jelenlegi helyzetet illeti, a magyar kormány „nagyon is tudatában van” annak, hogy a forintgyengítés kontraproduktív lenne – közölték a BNP Paribas szakértői budapesti tárgyalásaikról szóló beszámolójukban. A ház londoni elemzői leszűrték azt a következtetést is magyarországi megbeszéléseikből, hogy a magyar kormány jelenleg nem tart szükségesnek mennyiségi enyhítési programot sem az MNB részéről.
Senki sem tudja, hogy ki lesz a jegybankelnök
A BNP Paribas londoni elemzői a budapesti megbeszéléseikről összeállított beszámolójukban közölték, hogy „a sajtótalálgatások ellenére” Magyarországon „valójában senki nem tudja”, hogy ki lesz az MNB következő elnöke. „Matolcsy Györgyöt emlegetik a leggyakrabban, de azt mindenki elismeri, hogy nincs erről biztos információja” – áll az összegzésben.
A budapesti tárgyalásokból leszűrhető fő következtetés azonban ezzel kapcsolatban az, hogy „talán nem is nagyon érdekes” a következő MNB-elnök személye, mert bárki legyen is a jelölt, valószínűleg folytatni fogja a kamatcsökkentési ciklust, a kormány és a jegybank együttműködése pedig javulni fog – írták beszámolójukban a BNP Paribas londoni szakelemzői.
4,5 százalékos alapkamat
A ház elemzői szerint a budapesti konszenzus 4,5 százalékig süllyedő MNB-alapkamatot valószínűsít. Más nagy londoni házak elemzői ugyanakkor abban az esetben tartanak lehetségesnek 5 százalék alatti MNB-kamatszintet, ha a jegybank élére kerülő új vezető személyét a piac kedvezően fogadja.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó szakértői nemrégiben összeállított elemzésükben közölték: véleményük szerint ha olyan MNB-elnök váltja Simor Andrást, akit a piac „gyengének” tart, akkor 5 százalék lenne a jegybanki alapkamat alsó határa a jelenlegi enyhítési ciklus végén.