2013-ban lassú javulás várható

A csütörtökön publikált GDP-adatokkal kapcsolatban elemzők elmondták, hogy 2013-ban lassú javulás várható, és beindul a gazdasági növekedés.

KG
2013. 02. 14. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közzétett előzetes adatai alapján 2012. negyedik negyedévében 2,7 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához viszonyítva, a gazdaság teljesítménye 2012-ben 1,7 százalékkal esett vissza. Az ipari termelés tavaly decemberben 7,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, az év egészében 1,7 százalékkal csökkent. A várakozásoknál jelentősebben csökkent a bruttó hazai termék tavaly a negyedik negyedévben az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik lassú kilábalásra számítanak a recesszióból. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az aszály és az unió elhúzódó válsága miatt csökkenhetett a tavalyi GDP.

A hazai gazdaság recessziója tovább mélyült – közölte Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője. Megjegyezte, hogy az egész éves visszaesést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése, az aszálykárok önmagukban egy százalékponttal csökkentették a GDP-t. A recesszió mélyüléséhez hozzájárult az euróövezeti recesszió mélyülése, valamint a háztartások fogyasztásának gyorsuló visszaesése is – jelezte.

Suppan szerint az első negyedévben véget érhet a technikai értelemben vett recesszió. Az ipari termelés az év elején éles fordulatot vehet, miután a Suzuki visszatért a két műszakos termeléshez, a Mercedes–Benz elkezdte a CLA gyártását, és februárban elindul a termelés a GM szentgotthárdi motorgyárában is. Biztató a német bizalmi indexek javulása, valamint az ipari új rendelésállomány novemberi meredek megugrása – mondta az elemző. Éves szinten azonban csak fokozatosan térhet vissza a növekedés, mutatott rá. Az elemző idén mindössze 0,2 százalékos növekedéssel kalkulál, jövőre pedig már 1,5 százalékkal.

Szintén a várakozásoknál jelentősen rosszabb negyedik negyedéves GDP-adatot emelte ki Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a harmadik negyedévhez képest 0,9 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék a tavalyi év utolsó három hónapjában, ilyen mértékű negyedéves szintű visszaesés utoljára 2009-ben, a legnagyobb recesszió idején volt. Nem volt olyan terület, ami növekedésbe tudta volna fordítani a GDP-t. Egyrészt gyenge a belső kereslet, másrészt Magyarország legfőbb európai exportpartnerei is gyenge negyedévet zártak – összegezte az elemző.

A kilátásokkal kapcsolatban Jobbágy is azt mondta, hogy lassú javulásra lehet számítani. Magyarországon és az európai exportpartnereknél is vannak már olyan mutatók, amelyek előrevetítenek némi javulást, de várakozásai szerint ez még nem látszik majd az idei év első félévében, inkább csak a másodikban.

A vártnál gyengébb tavalyi negyedik negyedévi GDP-becslés és az infláció januárban mért jelentős lassulása felveti annak a lehetőségét, hogy a Magyar Nemzeti Bank akár 5 százalék alá is csökkentheti alapkamatát – vélekednek a londoni elemzők.

A 4cast elemzőház szakértői a csütörtöki adatsort kommentálva elképzelhetőnek nevezték, hogy az új inflációs és GDP-adatok láttán a piac az eddig vártnál is nagyobb MNB-kamatcsökkentés árazásába kezd. A ház elemzői szerint a két számsor valószínűleg önmagában elegendő lesz a monetáris enyhítési ciklus folytatásához, és ha a piaci kondíciók engedik, az MNB-alapkamat az 5 százalékos szint alá is csökkenhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.