A gazdasági növekedés vezetheti ki Európát a válságból

Európa mindaddig nem fog kilábalni az adósságszolgálati válságból, amíg nem vált át növekedésösztönző gazdaságpolitikára.

KG
2013. 02. 07. 21:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A krízisnek mindaddig nem lesz vége, amíg fenntartható gazdasági növekedést nem tapasztalunk. Ez elengedhetetlenül szükséges az államadósság leépítéséhez és a bankok szuverén kötvényekkel kapcsolatos problémáinak enyhítéséhez” – mondta Ed Parker, a Fitch ügyvezető igazgatója Oslóban. „Növekedés nélkül csak erősödhet az ellenállás a megszorításokkal szemben.”

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már a második évben, 2013-ban is GDP-csökkenést vár az euróövezetben. A spanyolországi recesszió tovább mélyül, mivel a kormány a költségvetési hiánycél tartása érdekében csökkenti kiadásait. Ed Parker szerint a spanyol gazdasági helyzet alakulása meghatározó lesz Európa növekedési kilátásaira.

A madridi kormánynak saját adatai szerint nem sikerült elérnie a tavalyi évre kitűzött 6,3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt. A spanyol GDP a negyedik negyedévben 0,7 százalékkal, a harmadikban pedig 0,3 százalékkal csökkent. A Societe Generale SA és a madridi Applied Economic Research Foundation számításai szerint a rekordméretű munkanélküliség, a csökkenő ipari termelés, a bankrendszer megmentésének növekvő költségei szinte teljes egészében felemésztették a 62 milliárd eurós megtakarításokat. „Irreális várakozás lenne a nyártól kezdve egyenletes ütemű növekedésre számítani” – mondta Ed Parker. „Lesznek kisebb-nagyobb zökkenők. A válságból volatilis piacokon keresztül vezet az út kifelé.”

A magyar kormány helyesen járt el az utóbbi több mint egy évben akkor, amikor egyes kérdésekben ragaszkodott álláspontjához a Nemzetközi Valutaalappal való egyeztetések során – mondta Varga Mihály, az IMF-fel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter január közepén, mikor a valutaalap elismerte, hogy a szervezet által az eurózónának javasolt egyes intézkedések nem voltak elég hatékonyak. Az IMF beismeréséről és rossz receptjéről beszélt Csath Magdolna a Hír TV Rájátszás című műsorában.

 

 

Az első két évben stabilizálásra volt szükség a gazdaságban, a növekedés beindítását pedig a kormány is szeretné ösztönözni – mondta korábban Varga Mihály a Hír TV Rájátszás című műsorában. A hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter előtte úgy fogalmazott: örömteli, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió delegációi pozitívan értékelték azokat a lépéseket, amelyeket Magyarország az elmúlt két évben a pénzügy egyensúly megteremtése érdekében tett. Ugyanakkor néhány kérdésben a magyar kormány másképp ítéli meg a helyzetet, mint a nemzetközi szervezetek szakértői.

Magyarország elkötelezett a túlzottdeficit-eljárás idei lezárása mellett – tudatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) annak kapcsán, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság delegációja konzultációkat folytatott hazánkban. A tárca közleményében leszögezte: a kormány lépései hosszú távon biztosítják az állami pénzügyek fenntarthatóságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.