„A krízisnek mindaddig nem lesz vége, amíg fenntartható gazdasági növekedést nem tapasztalunk. Ez elengedhetetlenül szükséges az államadósság leépítéséhez és a bankok szuverén kötvényekkel kapcsolatos problémáinak enyhítéséhez” – mondta Ed Parker, a Fitch ügyvezető igazgatója Oslóban. „Növekedés nélkül csak erősödhet az ellenállás a megszorításokkal szemben.”
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már a második évben, 2013-ban is GDP-csökkenést vár az euróövezetben. A spanyolországi recesszió tovább mélyül, mivel a kormány a költségvetési hiánycél tartása érdekében csökkenti kiadásait. Ed Parker szerint a spanyol gazdasági helyzet alakulása meghatározó lesz Európa növekedési kilátásaira.
A madridi kormánynak saját adatai szerint nem sikerült elérnie a tavalyi évre kitűzött 6,3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt. A spanyol GDP a negyedik negyedévben 0,7 százalékkal, a harmadikban pedig 0,3 százalékkal csökkent. A Societe Generale SA és a madridi Applied Economic Research Foundation számításai szerint a rekordméretű munkanélküliség, a csökkenő ipari termelés, a bankrendszer megmentésének növekvő költségei szinte teljes egészében felemésztették a 62 milliárd eurós megtakarításokat. „Irreális várakozás lenne a nyártól kezdve egyenletes ütemű növekedésre számítani” – mondta Ed Parker. „Lesznek kisebb-nagyobb zökkenők. A válságból volatilis piacokon keresztül vezet az út kifelé.”
A magyar kormány helyesen járt el az utóbbi több mint egy évben akkor, amikor egyes kérdésekben ragaszkodott álláspontjához a Nemzetközi Valutaalappal való egyeztetések során – mondta Varga Mihály, az IMF-fel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter január közepén, mikor a valutaalap elismerte, hogy a szervezet által az eurózónának javasolt egyes intézkedések nem voltak elég hatékonyak. Az IMF beismeréséről és rossz receptjéről beszélt Csath Magdolna a Hír TV Rájátszás című műsorában.
Az első két évben stabilizálásra volt szükség a gazdaságban, a növekedés beindítását pedig a kormány is szeretné ösztönözni – mondta korábban Varga Mihály a Hír TV Rájátszás című műsorában. A hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter előtte úgy fogalmazott: örömteli, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió delegációi pozitívan értékelték azokat a lépéseket, amelyeket Magyarország az elmúlt két évben a pénzügy egyensúly megteremtése érdekében tett. Ugyanakkor néhány kérdésben a magyar kormány másképp ítéli meg a helyzetet, mint a nemzetközi szervezetek szakértői.
Magyarország elkötelezett a túlzottdeficit-eljárás idei lezárása mellett – tudatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) annak kapcsán, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság delegációja konzultációkat folytatott hazánkban. A tárca közleményében leszögezte: a kormány lépései hosszú távon biztosítják az állami pénzügyek fenntarthatóságát.