A miniszter azt követően nyilatkozott az MTI-nek hétfőn, hogy a két szervezet közleményben tájékoztatott országlátogatásának legfontosabb tanulságairól. A tárca nélküli miniszter a pozitívumok között említette, hogy az adósság tekintetében egyértelműen kedvező trendet vázolt a valutaalap jelentése. Ráadásul ennél sokkal erőteljesebben üdvözölte az Európai Bizottság azt, „amit az államadósság csökkentésében” tettek.
Kikerülhetünk a túlzottdeficit-eljárás alól
Varga Mihály szerint örömteli, hogy ezek a jelek „azt mutatják, hogy Magyarország még az idén kikerülhet majd az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól”, ahogy az is, hogy „az aktivitási ráta jelentősen nőtt, a foglalkoztatás elérte a válság előtti szintet, és ezzel párhuzamosan a termelőkapacitások jelentős bővülése is megfigyelhető az utóbbi hónapokban”.
A miniszter szerint ugyanakkor maradt néhány olyan kérdés, amelyben a magyar kormány változatlanul másképp látja a helyzetet és a lehetséges megoldásokat, mint a nemzetközi szervezetek szakértői. Ezek közül a legfontosabb a bankok adóztatásának kérdése, mondta Varga, jelezve, hogy az IMF ezt olyan akadálynak látja, amely a növekedést fékezi.
Legyen három százalék alatt a hiány
Úgy fogalmazott: a magyar kormány teljesen egyetért abban, hogy szükség van a növekedés ösztönzésére és a potenciális növekedési ütem megerősítésére, eközben azt is hangsúlyozza, hogy az elért egyensúlyt meg kell tartani. Hangoztatta: „nekünk ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy a 3 százalék alatti költségvetési hiány erre az évre is teljesüljön”. Az idei költségvetésben is betervezett bevételek vannak ezekből az adónemekből – tette hozzá.
A miniszter arra a felvetésre, hogy az IMF kiadott közleményében a kormányénál kedvezőtlenebb, 3 százalék feletti hiánypályát jósolt, úgy válaszolt: a szervezetnek nem is a magyar kormánnyal hanem az Európai Bizottsággal van vitája, hiszen utóbbi a tavalyi őszi országjelentésében 3 százalék alatti idei hiánnyal számolt, és „a mostani megbeszéléseken a bizottság nem is jelezte, hogy ebben a kérdésben módosítani akarja az álláspontját”. Varga megerősítette, hogy a most lezárult egyeztetéseken – a terveknek megfelelően – nem esett szó a hiteltárgyalásokról, ahogy arról sem, hogy milyen menetrend szerint kezdhetik újra a hivatalos tárgyalásokat. „Ez felülvizsgálati eljárás volt, és ennek megbeszélése történt az elmúlt két hétben” – erősítette meg.
Sokkal kedvezőbb helyzetbe került Magyarország
Magyarország elkötelezett a túlzottdeficit-eljárás idei lezárása mellett – tudatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) annak kapcsán, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság delegációja konzultációkat folytatott hazánkban. A tárca közleményében leszögezi: a kormány lépései hosszú távon biztosítják az állami pénzügyek fenntarthatóságát.
Idő előtt törlesztettünk
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter január 25-én jelentette be, hogy Magyarország 607 millió eurót lejárat előtt fizetett vissza a 2008-ban felvett IMF-hitelből, mindezt az tette lehetővé, hogy „elkapkodták” a Prémium Euró Magyar Államkötvényt. Rogán Antal a hírre reagálva kijelentette: csak stabil költségvetési helyzettel rendelkező ország képes 180 milliárd forint összegű IMF-hitel lejárat előtti előtörlesztésére.
Biztató eredmények
Londoni pénzügyi elemzők szerint jók az esélyek arra, hogy az EU az idén megszünteti Magyarországgal szemben a túlzottdeficit-eljárást. Cséfalvay Zoltán államtitkár szintén azt közölte: komoly esély van arra, hogy Magyarország még az idén kikerüljön az Európai Unió túlzottdeficit-eljárása alól.
Napjainkban az IMF és az Európai Unió is úgy látja, hogy a fiskális politikában az egyensúlyra törekvés eredményes volt, az államadósság csökken, az államháztartási hiány – az idén már várhatóan egymás után a harmadik évben – 3 százalék alatt marad a GDP-hez mérten, és jó esély van arra, hogy az ország kikerüljön az EU túlzottdeficit-eljárása alól – hangsúlyozta korábban Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
607,5 milliárd forint a 2012-es államháztartási hiány, ami kisebb a 671,9 milliárd forintos módosított előirányzatnál. Így minden esély megvan rá, hogy teljesüljön a 2,7 százalékos GDP-arányos, uniós módszertan szerinti hiánycél.