Július–szeptemberben a foglalkoztatottak létszáma 2,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, így 51,4 százalékra nőtt. A növekedésben szerepet játszott a közfoglalkoztatás kiterjesztése is. A 15–64 éves korcsoportba tartozó népességen belül 58,2 százalék volt a foglalkoztatottak aránya, ami 1,8 százalékpontos emelkedésnek felelt meg az egy évvel korábbival összevetve – derül ki a KSH összefoglalójából.
Folyamatos a foglalkoztatottság emelkedése
Mint az adatok alapján az NGM kiemelte, a legfrissebb munkaerő-piaci statisztikákon látszódik, hogy az egyik legfontosabb kormányzati célkitűzés, a foglalkoztatottság emelése területén továbbra is kiemelkedően pozitívak a trendek. Sok éves rekordokat megdöntve a foglalkoztatási ráta minden fontos szegmensben emelkedik és a válság előtti szintek felett van.
A minisztérium aláhúzta, hogy a 15–74 év közötti foglalkoztatottak száma az egyik legdinamikusabb bővülést mutatta egy éves időhorizonton. A 15–64 éveseket tekintve a trendek hasonlóan kimagaslóak: a foglalkoztatottak száma az egy évvel ezelőtti 3 millió 822 ezerről 3 millió 901 ezerre, csaknem 80 ezer fővel bővült, 58,2 százalékra emelve a korcsoport foglalkoztatási rátáját.
A KSH statisztikája alapján a 2012. július-szeptemberi időszakban immáron 26. alkalommal emelkedett a foglalkoztatottak száma éves összehasonlításban.
A nők és a férfiak is jobb helyzetben
A 15–74 korcsoportban egy éve nem látott ütemben több mint 2 százalékkal bővült a foglalkoztatottak száma (év/év), így e korcsoport foglalkoztatási rátája az előző év azonos időszakában mért 50,3 százalékról 51,4 százalékra, vagyis 1,1 százalékponttal emelkedett. A 15-64 éves korosztályban szintén hasonló ütemű létszámbővülés volt megfigyelhető éves viszonylatban.
A foglalkoztatás nemek szerinti alakulását tekintve az tapasztalható, hogy mindkét nem esetében javultak a mutatók. A 15-64 év közötti férfiak foglalkoztatási rátája az előző év azonos időszakához képest 1,5 százalékponttal, 63,6 százalékra nőtt, míg a nők rátája 2,1 százalékpontos növekedést mutat (53 százalék).
Segít az akcióterv
Az NGM kiemelte, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv segít az eddigi pozitív trendek fenntartásában és a foglalkoztatási ráta további emelkedésében, főként azon szegmensekben (fiatalok, 55 éve felettiek, nők, kisgyermekes anyák), ahol arra a legnagyobb szükség van. A magyar gazdaság ezzel képes lehet fenntartani azokat a pozitív munkaerő-piaci tendenciákat, amelyek a kedvezőtlen külpiaci környezet negatív hatásai ellenére a kormányváltás óta folyamatosan érvényesülnek.
A következő hónapokban is folytatódhat a munkanélküliségi arány csökkenése és a foglalkoztatottság növekedése – mondta el az MNO-nak Árokszállási Zoltán még augusztusban.
468 ezer munkanélküli
A harmadik negyedévében a munkanélküliek létszáma 458 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 10,4 százalékos volt. A férfiak munkanélkülisége az előző évi szinten maradt, míg a nők munkanélküliségi rátája 0,6 százalékponttal csökkent – jelentette kedden a KSH.
A 15-74 éves férfi népességből 250 ezren voltak munkanélküliek, lényegében ugyanannyian, mint egy évvel korábban, munkanélküliségi rátájuk 10,6 százalékos volt. A 208 ezer munkanélküli nő 10,2 százalékos munkanélküliségi rátát jelent, ami 0,6 százalékpontos csökkenésnek felelt meg.
A munkanélküliek 20,1 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15-24 éves korosztályból került ki. A korcsoport 29,4 százalékos munkanélküliségi rátája 2,6 százalékponttal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A legjobb munkavállalási korú 25-54 évesek munkanélküliségi rátája 9,3 százalékos volt, 0,4 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A munkanélküliek 46,9 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 17,3 hónap volt.