Válság előtti szinten Magyarország

Rég nem látott mértékben bővült a foglalkoztatottság, az állástalanok száma is csökkent. A következő hónapokban folytatódhat ez a tendencia.

Kovács András
2012. 08. 28. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2012. május–júliusban a munkanélküliek létszáma 459 ezer volt, ami 10,5 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett – közölte kedden a KSH. Ez az érték 0,4 százalékos csökkenést jelent az április–júniusi adatokhoz képest. Az állástalanok aránya a február–áprilisi időszakban még 11,7, a 2010-es kormányváltás előtt pedig még 11,8 százalékos volt.

Érdekesség, hogy júliusi adatok szerint is eltérően változott a férfiak és a nők munkanélkülisége: a férfiak munkanélküliségi rátája 0,3 százalékponttal 11 százalékra nőtt, a nőké 0,9 százalékponttal 9,9 százalékra csökkent egy év alatt. A munkanélküliek 18 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelen lévő 15–24 éves korosztályból került ki. A korcsoport 28,1 százalékos munkanélküliségi rátája 3,1 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál. A 25–54 évesek, azaz az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 0,4 százalékponttal 9,6 százalékra, az 55–64 éveseké 1,3 százalékponttal 7,3 százalékra csökkent.

Délen tragikus a helyzet

A munkanélküliségi adatok kapcsán érdemes a térségünkben is körülnézni. Lengyelországban jelenleg 12,3, Szlovákiában 13,2, Csehországban 8,2, Romániában pedig 7,6 százalékos volt az állástalanok aránya. A legrosszabb adatokkal továbbra is a déli uniós tagállamok rendelkeznek: Portugáliában 15, Spanyolországban 24,63, Olaszországban 10,8, míg Görögországban 23,1 százaléknyian vannak állás nélkül.

Csúcson a foglalkoztatottság

A munkanélküliség kedvező alakulásához hasonlóan javuló adatokat láthatunk a foglalkoztatottsági mutatókban is. A 2012. május–júliusi időszakban tovább folytatódott, és a kormányváltás óta nem látott mértékűre gyorsult a foglalkoztatottak számának 24 hónapja tartó emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyítva – áll a KSH közleményében.

A 15–74 év közötti foglalkoztatottak létszáma 2010 óta nem tapasztalt mértékben, csaknem 76 ezer fővel emelkedett az egy évvel ezelőtti 3,832 millióról 3,908 millió főre, így a foglalkoztatási ráta 51 százalékra nőtt, amely hosszú évek óta a legmagasabb szint. A 15–64 éveseket tekintve a foglalkoztatottak száma az egy évvel ezelőtti 3,800 millióról 3,870 millióra, csaknem 70 ezer fővel bővült, 57,6 százalékra – négy és fél éves csúcspontra – emelve a foglalkoztatási rátát.


A foglalkoztatás nemek szerinti alakulását tekintve a 15–64 év közötti férfiak foglalkoztatási rátája az előző év azonos időszakához képest 1,2 százalékponttal, 62,8 százalékra nőtt, a nők rátája 2 százalékpontos növekedést mutat (52,7 százalék). A 15–64 éves férfinépességből 2,068 millióan voltak foglalkoztatottak, 14 ezerrel többen, mint 2011 azonos időszakában, míg a nők esetében a foglalkoztatottak száma 56 ezer fővel, 1,803 millióra bővült.

Korcsoportos bontásban a legdinamikusabb növekedést a 25–54 éves korosztály foglalkoztatási rátája mutatta, amely 1,9 százalékponttal 75,2 százalékra bővült. Az 55–64 éves korosztályban szintén jelentős, 1,5 százalékpontos javulás volt megfigyelhető a mutató értékében (37,6 százalék).

10 százalék alá mehet

„A vártnál jóval kedvezőbbek lettek a munkanélküliségi adatok, mivel 10,9 százalékos arányra számítottunk” – mondta el lapunknak Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője. Úgy látja, hogy a csökkenés mögött nem a vállalati szektor bővítése állhat, hanem a közfoglalkoztatottság felfutása. Júniusi adatok szerint 108 ezren voltak a közfoglalkoztatottak, amely szám júliusban tovább emelkedhetett.

A szakértő a következő hónapokban további foglalkoztatottságbővülésre számít, a munkanélküliségi arány pedig egy–két hónapban akár 10 százalék alá is csökkenhet, de a szezonális munkák kifutását követően újra növekedés várható. Árokszállási szerint a GDP-adatok alapján nem várható, hogy a magánszektorban jelentős munkahelybővítés lesz. A Munkahelyvédelmi Akcióterv hatása csak a következő évben jelenhet meg, és az is inkább a jelenlegi állások megtartását segítheti, várhatóan tömeges bővítését ettől sem lehet várni.

Az akcióterv biztosítja

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a nemrégiben meghirdetett Munkahelyteremtő Akcióterv biztosítja, hogy a magyar gazdaság képes legyen fenntartani azokat a pozitív munkaerő-piaci tendenciákat, amelyek a kedvezőtlen külpiaci környezet negatív hatásai ellenére a kormányváltás óta folyamatosan érvényesülnek. Ráadásul az intézkedéssorozat pont azokat a korcsoportokat érinti, ahol a legnagyobb problémák vannak a foglalkoztatás terén – teszik hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.