Varga: Erre jó esélye van az országnak

A kormány továbbra is kész tárgyalni az IMF-fel, bár Magyarország ma már olyan helyzetben van, hogy kisebb az ösztönzés a hitelmegállapodásra.

WA
2013. 01. 17. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország ma már olyan helyzetben van, hogy a piacok likviditása miatt kisebb talán az ösztönzés az IMF-fel való hitelmegállapodásra, de a kormány kész tárgyalni, a hitelmegállapodás lehetőségét továbbra sem veti el – mondta Varga Mihály a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában csütörtökön. A hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter kiemelte: „ha a valutaalap kész arra, hogy a tárgyalásokat ebben a kérdésben folytassuk, akkor mi ott ülünk a tárgyalóasztalnál”. „Nem pénzre van szükségünk, hanem biztonsági hálóra, egy casco biztosításra, ha az európai piacok felborulnának, akkor ez a megállapodás Magyarország számára biztonságot tud adni” – emelte ki a miniszter.

Az IMF nem érdekelt a megállapodásban

Az mno.hu tárgyalásokat jól ismerő forrása korábban elmondta, mostanra egyértelművé vált, hogy a valutaalap számára már nem fontos a megállapodás hazánkkal. Ennek legfőbb oka a profit, mivel az IMF alapvetően nem jótékonysági intézmény, vezetői bankárok, akik számára a haszon elsődleges szempont. Egy évvel ezelőtt még jó üzletnek tűnt a szervezet számára a Magyarországgal való megállapodás, mivel egy készenléti hitel kamatait mindenképpen fizetni kellett volna, akkor is, ha az összegből nem hívunk le.

Hazánk megítélésnek javulásával, valamint a forint erősödése miatt a kormány jelenleg egy úgynevezett rendelkezésre álló hitelt, biztonsági hálót szeretne. Ha a valutaalap ezt megadná, akkor még nagyobb mértékben javulna a hazai eszközök megítélése, amiből természetesen Magyarország, és nem a szervezet profitálna. Mivel az IMF részéről ilyen megállapodás megkötésétől semmilyen haszon nem várható, nem áll érdekében az egyezség.

Szerda óta hazánkban az IMF küldöttsége

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége szerdától tárgyal Magyarországon, de most a küldöttség az IMF alapokmányának IV. cikkelye szerint vizsgálja a magyar gazdaság folyamatait, és nézi át a 2008-as hitelmegállapodás teljesülését.

Varga kifejtette: 2011 novemberében, amikor Magyarország a nemzetközi szervezetekhez fordult, Európában komoly volt a helyzet, a magyar kormány akkor úgy ítélte meg, szükség lehet egy biztonsági hálóra. Azóta kiderült, Magyarország a megállapodás nélkül is tud működni, meg tudja újítani az államadósság finanszírozását – emelte ki a miniszter.

Stabil, biztonságos pályán kell tartani a gazdaságot

Hangsúlyozta: napjainkban az IMF és az Európai Unió (EU) is úgy látja, hogy a fiskális politikában az egyensúlyra törekvés eredményes volt, az államadósság csökken, az államháztartási hiány, az idén már várhatóan egymás után a harmadik évben, 3 százalék alatt marad a GDP-hez mérten, és jó esély van arra, hogy az ország kikerüljön az EU túlzottdeficit-eljárása alól.

A tárca nélküli miniszter kiemelte: továbbra is stabil és biztonságos pályán kell tartani a magyar gazdaságot, és meg kell találni, hogyan lehet ösztönözni a gazdasági növekedést. Elmondta: a növekedéshez beruházások kellenek, ehhez növelni kellene a kihelyezett hitelek állományát, a bankszövetséggel tárgyalnak, és szeretnék elérni, hogy akár adókedvezményekkel segítsék a hitelezés növekedését.

Az IMF-nél sem tévedhetetlenek dolgoznak

Varga szerda este a Hír TV Rájátszás című műsorában megemlítette, hogy az IMF egyik legutóbbi hatástanulmánya is azt mutatja: az IMF-nél sem tévedhetetlen emberek vannak, van annak létjogosultsága, hogy egy kormány, ha nemzeti szempontokat akar a tárgyalásokon érvényesíteni, akkor emellett kiálljon. Az IMF-nél is elismerték, olyan megszorító intézkedéseket javasoltak, amelyeknek rosszul mérték fel a hatásait, mélyebb lett a gazdaság visszaesése egy-egy országban – jegyezte meg.

Árfolyam

Kérdésre válaszolva Varga utalt arra, hogy a valutaárfolyam, a forint árfolyama egy olyan országban, ahol a lakosság, az állam és a vállalkozói szektor jelentős devizaadóssággal rendelkezik, érzékeny kérdés, s egy jelentős árfolyamgyengülés biztosan kedvezőtlenül érintené a gazdaság minden szereplőjét.

A tárca nélküli miniszter korábban közölte: a forint árfolyamának ingadozása abból fakad, hogy magas a magyar államadósság, és magas a háztartások eladósodottsága. Amíg a magyar adósságállomány a régióban a legmagasabb, addig lesznek spekulációs támadások, amelyek a forint árfolyamának a befolyásolását tűzik ki célul – mondta, hozzátéve: a zloty is gyengült az elmúlt napokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.