Átadták a felújított épületeket az Óbudai Egyetemen

Átadták az Óbudai Egyetem közel ötszázmillió forintos, önrészt sem igénylő uniós támogatásból felújított épületeit. Így évi 30 millió forintot spórolnak a fűtésen.

KA
2013. 02. 11. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség KEOP-5-3-0/A/09 Épületenergetikai fejlesztések tárgyú felhívására az egyetem Épületenergetikai fejlesztések az Óbudai Egyetem Bécsi úti és Doberdo úti épülete vonatkozásában címmel benyújtott pályázata 463 872 386 forint vissza nem térítendő támogatásban részesült.

Az óbudai telephely több mint négyszáz oktatót és alkalmazottat, valamint három és fél ezer hallgatót érintő beruházása a Bécsi út 96., valamint a Doberdo út 6. alatti oktatási és kollégiumi épületek energetikai állapotának javítására irányult. A Kohéziós alap társfinanszírozásával megvalósuló projekt zárására február 11-én került sor.

A rendezvényen jelen volt Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára, Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkára, valamint Theisz Bálint, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának alpolgármestere.

Rudas Imre, az Óbudai Egyetem rektora ismertette, hogy az elmúlt egy évben végrehajtott beruházások összértéke meghaladja az egymilliárd forintot, melyből 700-750 millió forintot pályázati támogatásból nyert el az egyetem, és durván 300 millió forint az, amit az intézmény saját forrásból biztosított úgy, hogy az elmúlt évek során az intézményfejlesztési tervben megfogalmazott infrastruktúrafejlesztési beruházásokhoz, felújításokhoz módszeresen tartalékolt összegeket.

Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár rámutatott, hogy „a kormány már a 2030-ig szóló energiastratégia elfogadásakor is lényeges szempontként tekintett az energiahatékonyságra, az ennek érdekében előirányzott célokra, megvalósítási tervekre és programokra. A KEOP-5-3 konstrukció keretében az energiatakarékosságot és a hatékony energiafelhasználást szolgáló eszközrendszer kialakításával épületenergetikai fejlesztések valósultak meg szerte Magyarországon, így az Óbudai Egyetemen is.”

Zsirai László projektmenedzser a fejlesztés megvalósulását emberi oldalról közelítette meg. Kifejezte, hogy az egyetem tevékenységét a jövőkép, a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettség jellemzi, melyet végigkísér az energiaközpontú gondolkodás.

Pásztor József tervező kiemelte, hogy a projekt célja az energiafelhasználás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, valamint az épületek üzemeltetési költségének mérséklése volt. A kivitelezés során az épületek 6715 négyzetméter külső falszigetelést kaptak, 3425 négyzetméter lapostető-szigetelés valósult meg, valamint 2794 négyzetméter felületen új műanyag nyílászárókat építettek be. A felújítási munkálatokat 2012. december 31-én fejezte be a közbeszerzési eljáráson nyertes Zeron Befektető Zrt. A beruházásnak köszönhetően évente 280 tonna üvegházhatású gázzal kevesebb kerül a levegőbe, 4930 gigajoule energia megtakarítás érhető el, ami összességében körülbelül 30 millió forint csökkenést jelent az éves fűtési és karbantartási díjakból.

Gáti József, az egyetem kancellárja az intézmény jövőbeli fejlesztési terveibe adott betekintést. Jelezte, hogy az Óbudai Egyetem fenntartható fejlődési stratégiája a 2012 utáni időszakra vonatkozó intézményfejlesztési tervvel összhangban határozta meg legfontosabb célkitűzéseket az energiahatékonyság javítására, az energiatakarékosság erősítésére, az üvegházhatásúgáz-kibocsátás tervszerű csökkentésére.

Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár gratulált a projekt megvalósításához, majd így folytatta: „Jó azt látni, hogy összeszedett a csapat, jó látni, hogy az intézmény szépen megy előre a fejlődés útján, jó azt látni, hogy tudta növelni a hallgatói létszámát. Egy jó szakstruktúrával a mostani felvételi eljárásnál, a meghirdetésnél, a kapacitásszámoknál látni, hogy az intézmény nem aprózza el magát, nem azt teszi, amit néhány társa, hogy ötszáz képzést tíz fővel hirdetnek. [ ] Érzékelhető a műszaki alaposság elve, tényleg elismerésre méltó a bemutatott és a megvalósított munka is. És ha lehet azt mondani, akkor csak így tovább.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.