Az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) január közepén jelentette be, hogy több pénzintézetet is felkért kötvénypiaci befektetői találkozók megszervezésére Európában és az Egyesült Államokban. Ahogy a Magyar Nemzet beszámolt róla, köztük olyan nagy intézetek is vannak, mint a Citibank, a Deutsche Bank, a Goldman Sachs és az ING. A hozamok tekintetében a szakértők 5,25–5,5 százalék közötti szinteket áraznak be annak érdekében, hogy sikeres legyen a kibocsátás. Ez közel áll a hazánk által 2011 márciusában kibocsátott, 2021-ben lejáró dollárkötvény kamatához, amivel 5 százalékos szinten kereskedtek hétfőn a másodpiacon.
Érthető a sietség, hiszen csak februárban mintegy 1000 milliárd forintnyi magyar állampapír jár le, amit az adósságkezelőnek újabb kötvénykibocsátással kell kiváltania. A kedvező piaci hangulatot kihasználva az Mfor.hu szerint már januárban több mint 934 milliárd forint értékben értékesített állampapírokat az ÁKK, ami nagyban megkönnyíti az adósságszolgálatot. A dollárkötvény-kibocsátás egyébként szakértők szerint egyértelmű jele annak, hogy a kormány nem vár tovább a Nemzetközi Valutaalapra és a szervezettel való megállapodás nélkül lép ki a deviza-állampapírpiacra.
Vesszük az állampapírt
A Fidesz szerint egyre nő az emberek bizalma az állam iránt, ezt bizonyítja, hogy tavaly duplájára emelkedett a magánszemélyek által vásárolt állampapírok mennyisége, amely jelenleg 1060 milliárd forintot tesz ki.