Zombor Gábor (Fidesz–KDNP) polgármester a költségvetés vitájában hangsúlyozta: az önkormányzat stabilan tudja működtetni a várost, további fejlesztések valósulnak meg, a saját bevétel aránya a költségvetésen belül nő. Ténylegesen 6,5 milliárd forint összegben kezdődnek fejlesztések 2013-ban a városban.
Kecskemét évek óta nem vett fel működési hitelt, az adósságkonszolidáció tovább növeli az önkormányzat lehetőségeit – tette hozzá. Zombor Gábor kiemelte: az iparűzési adó nagyvárosok között legkedvezőbb mértékét (1,6 százalék) nem kívánja emelni a város, ennek köszönhető, hogy további, nem csak autóipari vállalkozások terveznek beruházásokat.
Az elfogadott rendelet szerint a Kecskeméten megvalósuló fejlesztések hatásaként, az iparűzésiadó-bevétel várhatóan 929 millió forinttal emelkedik az előző évhez képest, és eléri a 6,8 milliárd forintot. A város csaknem 800 millió forint összegben nyújtott be pályázatokat, ezekből energiahatékonyságot növelő beruházásokat indítanak, és mintegy egymilliárd forint összegben közvilágítás-korszerűsítési program is kezdődik. A költségvetési rendelet szerint az önként vállalt feladatokat is fenn tudja tartani a város, a civil szervezetek továbbra is számíthatnak az önkormányzat támogatására.
Zombor Gábor még február elején jelentette be, hogy ötezer munkahely jött létre két év alatt a városban, emellett jelentősen emelkedtek az adóbevételek is. A polgármester szerint Kecskeméten 2012-ben a legnagyobb gazdasági eseményt a Mercedes-üzem beindulása jelentette, miközben több kiemelt jelentőségű beruházást adtak át, illetve több még folyamatban van.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter december elején jelentette be, hogy Kecskemét adósságállománya 40 százalékának átvállalásáról szóló javaslatot terjeszt a kormány elé. Kecskemét 22 milliárd forintot kitevő adósságából 8,8 milliárd forintot vállal át a központi költségvetés, ez évente egymilliárd forint kamattehertől szabadítja meg a várost.