Kecskemét adósságállománya 40 százalékának átvállalásáról szóló javaslatot terjeszt a kormány elé Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. A tárcavezető ezt a Zombor Gáborral (Fidesz–KDNP), Kecskemét polgármesterével közösen tartott pénteki sajtótájékoztatón közölte.
Matolcsy György elmondta: Kecskemét 22 milliárd forintot kitevő adósságából 8,8 milliárd forintot vállal át a központi költségvetés, ez évente egymilliárd forint kamattehertől szabadítja meg a várost, amely az összeget gazdaságfejlesztésre fordíthatja. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy Kecskemét a 3 hitelező banktól felvett hiteleit gazdaságfejlesztésre fordította, működési hitele nincs.
A Bács-Kiskun megyei települések 50 milliárd forint adósságot halmoztak fel – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy az 5 ezer lakos alatti települések adósságát teljesen, az 5 ezer fölötti lélekszámú települések adósságának pedig 40-70 százalékát vállalja át az állam.
Kecskemétnek különleges szerepe van
Matolcsy György szerint Magyarország gazdasági fejlődése szempontjából Kecskemétnek különleges szerepe van, mert több lábon áll: a mellett, hogy nagy számú kis- és közepes vállalkozás található a városban, kertészeti és járműipari központ is egyben.
Zombor Gábor kiemelte, hogy az önkormányzat a jelenleg futó pályázatok önerejét biztosítja majd a felszabaduló forrásokból, de a bérlakásépítést is kiemelten fogja kezelni. A polgármester elmondta, hogy a nemzetgazdasági miniszterrel a város gazdasági fejlesztésének további lehetőségeiről tárgyaltak, melyhez az Európai Unió 2014-től kezdődő költségvetési ciklusában komoly támogatások érkezhetnek.
Szolnokon Varga tárgyal
Varga Mihály tárca nélküli miniszter kapta a megbízást arra, hogy egy szakmai delegációt vezetve Szolnokkal lefolytassák a tárgyalásokat az adósságátvállalás mikéntjéről. Varga Mihály a Tisza-parti városban sajtótájékoztatón közölte, minél előbb le akarja zárni a tárgyalásokat a szolnoki önkormányzattal az adósságátvállalásról.
A városnak eltérő jellegű hitelei vannak, a sima folyószámlahiteltől kezdve a beruházási jellegűeken át a kötvénykibocsátásig, és azon lesznek, hogy ezeket a tárgyalásokat minél előbb lezárják, és kiszámolják, mely adósságtípusok esetében kerít sort az állam a konszolidációra.
Szalay Ferenc, Szolnok fideszes polgármestere elmondta: a városnak 21 milliárd forint adóssága van, ebből a kötvénykibocsátásból származó 12 milliárd forint a legjelentősebb tétel. Ez utóbbi 30 évre szóló pénzügyi konstrukció, és a többi hitel is többségében hosszú lejáratú.
Hibás rendszer
Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy az adósságátvállalásra azért volt szükség, mert az önkormányzatoknak az elmúlt húsz évben, különösen az elmúlt nyolc esztendőben egyre nagyobb terheket kellett vállalniuk, feladataik végrehajtásához azonban nem kapták meg a szükséges állami segítséget.
„Ha a 3200 önkormányzat közül közel kétezernek van ilyen jellegű adóssága, akkor ott rendszerszerű hiba van” – jegyezte meg Varga Mihály.
A pénzintézetek is jól járnak az önkormányzati adósságátvállalással
A települések mellett a pénzintézetek számára is kedvező fejleménynek nevezte az önkormányzati adósság állami átvállalását Kövér László, az Országgyűlés elnöke csütörtökön. Kövér László azt mondta, a segítség kétfelé hat: az adósságuk miatt sok esetben a működőképességük határára jutott településeknek és azoknak a bankoknak is segít, amelyek ezen települések csődje esetén nem kapnák vissza a pénzüket. Hajdú-Bihar megyében 63 település adósságát vállalja át az állam, közülük 44 teljes mértékben megszabadul a terhektől.
Népszerű az önkormányzati adósságátvállalás
A Századvég 2012. november végén készített közvélemény-kutatásának tanulsága szerint a lakosság abszolút többsége támogatja a települések adósságállományának állami átvállalását, jelentős hányaduk sürgető ügynek tartja az önkormányzatok mindennapi működésére kiható eladósodottság kezelését.
A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán korábban azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.
Hódmezővásárhelyen kezdődött
Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen volt az első egyeztetés, ahol Matolcsy György közölte: a kormány szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.