Kecskemét adósságállománya 40 százalékának átvállalásáról szóló javaslatot terjeszt a kormány elé Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. A tárcavezető ezt a Zombor Gáborral (Fidesz–KDNP), Kecskemét polgármesterével közösen tartott pénteki sajtótájékoztatón közölte.
Matolcsy György elmondta: Kecskemét 22 milliárd forintot kitevő adósságából 8,8 milliárd forintot vállal át a központi költségvetés, ez évente egymilliárd forint kamattehertől szabadítja meg a várost, amely az összeget gazdaságfejlesztésre fordíthatja. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy Kecskemét a 3 hitelező banktól felvett hiteleit gazdaságfejlesztésre fordította, működési hitele nincs.
A Bács-Kiskun megyei települések 50 milliárd forint adósságot halmoztak fel – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy az 5 ezer lakos alatti települések adósságát teljesen, az 5 ezer fölötti lélekszámú települések adósságának pedig 40-70 százalékát vállalja át az állam.
Kecskemétnek különleges szerepe van
Matolcsy György szerint Magyarország gazdasági fejlődése szempontjából Kecskemétnek különleges szerepe van, mert több lábon áll: a mellett, hogy nagy számú kis- és közepes vállalkozás található a városban, kertészeti és járműipari központ is egyben.
Zombor Gábor kiemelte, hogy az önkormányzat a jelenleg futó pályázatok önerejét biztosítja majd a felszabaduló forrásokból, de a bérlakásépítést is kiemelten fogja kezelni. A polgármester elmondta, hogy a nemzetgazdasági miniszterrel a város gazdasági fejlesztésének további lehetőségeiről tárgyaltak, melyhez az Európai Unió 2014-től kezdődő költségvetési ciklusában komoly támogatások érkezhetnek.
Szolnokon Varga tárgyal
Varga Mihály tárca nélküli miniszter kapta a megbízást arra, hogy egy szakmai delegációt vezetve Szolnokkal lefolytassák a tárgyalásokat az adósságátvállalás mikéntjéről. Varga Mihály a Tisza-parti városban sajtótájékoztatón közölte, minél előbb le akarja zárni a tárgyalásokat a szolnoki önkormányzattal az adósságátvállalásról.
A városnak eltérő jellegű hitelei vannak, a sima folyószámlahiteltől kezdve a beruházási jellegűeken át a kötvénykibocsátásig, és azon lesznek, hogy ezeket a tárgyalásokat minél előbb lezárják, és kiszámolják, mely adósságtípusok esetében kerít sort az állam a konszolidációra.