Nagy lendületet adhatnak a felzárkózásnak a munkahelyteremtő befektetések ösztönzését célzó szabad vállalkozási zónák – így vélekedett Rácz Róbert Hajdú-Bihar megyei kormánymegbízott. A megyében található települések nagyjából felét érintő intézkedés szerinte azonban csak akkor lehet igazán eredményes, ha Debrecen gazdasági központi szerepe megmarad. A növekedéshez – mint mondta – nélkülözhetetlen, hogy a Debreceni Egyetem az eddigieknél hangsúlyosabban legyen képes megfelelni a gazdaság igényeinek.
– A megye legelmaradottabb térségeiben – például Berettyóújfalu körzetében – a felzárkózás legnagyobb akadálya a krónikus tőkehiány – hangsúlyozta Muraközi István. Berettyóújfalu polgármestere sok más szakemberrel együtt úgy gondolja, hogy a régióban csakis külső tőkével lehetne előrejutni. Ezen a problémán eddig a bankok nem tudtak segíteni. Egy LED-gyártó vállalkozás például évek óta nem kezdi el félmilliárdos, pályázati pénzzel is alátámasztott új üzemét, mert nem kap hitelt a beruházáshoz. A polgármester úgy látja, a vállalkozói zóna kedvezményei, a város három szakképző iskolája és a román határ közelsége együttesen javíthat a térség kilátásain. Az előnyök kihasználáshoz azonban növelni kellene a körzet elérhetőségét, jó lenne előrehozni az M35-ös autópálya 2016-ra tervezett beruházását.
Filep Sándor, az új lehetőség által érintett Vásárosnamény polgármestere szerint a kedvezmények valódi kitörést hozhatnak a térségnek, annál is inkább, mert a közlekedési infrastruktúra náluk rövidesen európai színvonalú lesz: elkészült a II. Rákóczi Ferenc híd a Tiszán, és 2014 közepére az M3-as autópálya is eléri a város határát.
– Térségünk logisztikai csomópontként találhat magára, hiszen nagyon közel van hozzánk az ukrán, a szlovák és a román határ is, éppen ezért raktárcsarnokok építésében látunk fantáziát – fejtette ki. Mint mondta, van érdeklődés egy fémszerkezet-gyártási beruházásra, a kormányfő oroszországi tárgyalásai nyomán pedig a konzervipar is újra megerősödhet.
A szabad vállalkozói övezetek bevezetését a Magyar Nemzet által megkeresett vállalkozók is üdvözölték. – Ki fogjuk tudni használni a lehetőségeket – mondta Borbás Balázs, a B. Ép. Szolg Kft. tulajdonosa. A cég tavaly autópálya-beruházásra betonkeverőt telepített, s ezzel állandó létszáma 30 főre emelkedett, most pedig a munkahelyenként hárommillió forintos támogatást szeretnék igénybe venni. Új alkalmazottakra az autópálya mellett épülő vásárosnaményi víztározó építéséhez lenne szükségük.
A teljes cikket a hétfői Magyar Nemzetben olvashatja.