A rezsióradíjat az építésügyért felelős miniszter hirdeti ki az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság ajánlása alapján. A közbeszerzéseknél a rendelet majdani hatályba lépését követő 10. nap után indult eljárásoknál kell alkalmazni a rezsióradíj vizsgálatát.
Egy cég csak akkor végezhet építési kivitelezést, ha a (rész)tulajdonosa vagy pedig vezető tisztségviselője nem volt tulajdonosa vagy vezetője olyan kivitelező cégnek, amely hatósági vagy bírósági határozaton alapuló fizetési kötelezettségének nem tett eleget. Ugyanez a szabály ismétlődik meg, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara általi nyilvántartás megtagadásánál. Aki a bejelentkezést megelőző 5 éven belül maradt adós – mint tulajdonos vagy vezető – annak a cége nem regisztrálható a kamaránál. Enélkül pedig nem lehet kivitelező.
Az építőipar számokban
Az adatok szerint januárban 428, az elmúlt három hónapban pedig havonta átlagosan 540 építőipari cég szűnt meg, ami 46, illetve 49 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest.
Az építőipar termelése pedig tavaly decemberben 3,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, az év egészében 5,9 százalékkal csökkent.
Külön felsorolás található a tervezetben arról, hogy mikor vonja vissza a kamara a kivitelezési jogosultságot. Például akkor, ha a cég megsérti a szakma szabályait, így például a munkaügyi és a munkavédelmi előírásokat. A rendelet tervezete megengedi az építési napló elektronikus vezetését. A fővállalkozó e-főnaplót, míg az alvállalkozó e-alnaplót vezet. Szintén elektronikusan történik a teljesítés igazolása, valamint a műszaki átadás-átvétel is.
Az építési munkaterületet a fővállalkozó akkor adja át a megrendelőnk, ha a teljesítés igazolása, valamint a számla kiállítása után megkapta a járandóságát. Amennyiben a megrendelő és a fővállalkozó közötti vita hátráltatja a munkaterület átadását, a fővállalkozó jogorvoslatot kezdeményezhet, illetve szakértői szervezet szakvéleményét kérheti.
Eddig az építőipari vállalkozók csak bírósági úton tudták elérni, hogy megrendelőik kifizessék az elvégzett munka ellenértékét, a többéves pereskedés végét azonban sokan nem tudták kivárni, és tönkrementek. Ezért hozzák létre az úgynevezettteljesítésigazolási szervet,amely akár 30 nap alatt kiállítja a bizonylatot, hogy a vállalkozó valóban elvégezte a munkát, így ki kell neki fizetni a szerződésben foglalt összeget – erről Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára beszélt a Lánchíd Rádióban.