A Magyar Nemzet információi szerint egyelőre még csak informális tárgyalások zajlanak a felek között arról, hogy a pénzintézetek miként járulhatnának hozzá a jelenleginél nagyobb mértékben a gazdasági növekedéshez, de ezzel párhuzamosan a bankok terheinek csökkentése is napirenden van.
Persze más ágazatok is jól járnának, mivel a vállalkozásoknak juttatott forráskihelyezés is serkenti a gazdasági növekedést, vagyis a beruházást szolgáló vállalati hitelek után is járna adókedvezmény. A tervek szerint a banki pénzek megmozdításában a Magyar Nemzeti Bank új vezetése is részt vesz majd. A cél az, hogy a pénzintézetek ne a jegybanknál parkoltassák a forrásaikat, hanem a gazdaság működését serkentsék. Ezt többek között úgy érheti el a nemzeti bank, ha csökkenti a pénzintézetek legkedveltebb termékének, a kéthetes betéteknek a kamatát.
A lapnak nyilatkozó szakértők szerint a hitelezés serkentése a jelenlegi körülmények között ésszerű döntés a kormány részéről. Egyes vélemények szerint az új tárgyalások hátterében az is állhat, hogy tavaly a vártnál is rosszabbul alakult hazánk bruttó nemzeti össztermékének az alakulása. A GDP ugyanis 1,7 százalékkal csökkent. Emiatt dönthetett úgy a kormány, hogy a pénzintézetek terheinek csökkentésével teszi érdekeltté a bankokat a hitelezésben.
Az év második felében indulhat el a bankok által kötött megállapodás után felálló új rendszer – jelentette ki Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke tegnap a TV2 Mokka című műsorában. Az új megállapodás a politikus szerint is azoknak a bankoknak az ösztönzéséről szólna, amelyek a hitelek kihelyezésével hozzájárulnak a hazai gazdaság növekedéséhez.