„Az ország pénzügyi rendszerének védelme és stabilizálása érdekében napi rendszerességgel felülvizsgáljuk a rendelkezéseket finomítás és enyhítés céljából” – fogalmaz a jegybank közleménye.
Cipruson közel kétheti zárva tartás után csütörtökön nyitottak ki újra a bankok, de a pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása érdekében számos rendelettel korlátozták a szabad pénzforgalmat. A rendelkezések értelmében a bankok nem váltanak be csekket, a napi készpénzfelvételi limit 300 euró magánszemélyek és 5000 euró vállalatok számára. Az országból készpénzben legfeljebb ezer eurót lehet kivinni. A külföldi kártyás vásárlások felső korlátja 5000 euró.
A hitel- és betéti kártyák belföldi használatára elrendelt korlátozásokat pénteken már korábban feloldották, csakúgy mint a belföldi vásárlások és átutalások 5000 eurós felső korlátját is, de a külföldi kártyás vásárlások korlátja még érvényben van.
Ismert, a nagybetétesek a ciprusi bankokban elhelyezett pénzük akár 40 százalékát is elveszíthetik a nemzetközi pénzügyi mentőcsomag fejében bevezetett betéti különadó miatt – mondta március 26-án a BBC-nek adott nyilatkozatában Mihalisz Szarrisz pénzügyminiszter.
Ciprus megmutatta, hogy még a legkisebb eurógazdaságok is képesek megingatni az egész valutauniót, és nem lenne meglepő, ha több más kis euróövezeti tagország, például Szlovénia, Szlovákia, Málta, sőt akár Luxemburg is sorra kerülne – vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők. A Reuters közölte szerdán, hogy más uniós tagországokban is bevezethetik a ciprusi eljárást, ami annyit tesz, hogy a százezer euró feletti megtakarítással rendelkezők állhatják az adott bank megmentésének költségeit.