A halasztásról azt követően született döntés, hogy vasárnap reggel a ciprusi köztársasági elnök, Nikosz Anasztasziadisz bejelentette: hétfőn tartja meg azt a parlamenti felszólalását, amelyben igyekszik megvédeni az euróövezeti pénzügyminiszterek péntek esti találkozója után meghirdetett, az elnök megfogalmazása szerint „fájdalmas” áldozatokkal járó mentőcsomagot.
A nicosiai képviselőház így hétfő délután találkozik, az elnök pedig hétfő reggel egyeztet a pártokkal a kérdésben. Helyi médiaértesülések szerint az 56 fős parlament három pártja jelezte már, hogy elutasítja a – bankbetétek egyszeri megadóztatását is tartalmazó – csomagot. Elemzők azonban úgy látják, hogy a javaslatot szűk többséggel ugyan, de elfogadhatja a törvényhozás.
Kisebb roham indult szombaton Cipruson a bankbetétek kivételére, miután híre ment, hogy a szigetország 10 milliárd eurónyi nemzetközi hitelcsomaghoz jut, ennek fejében viszont tíz százalékponttal emeli társasági adóját, a bankbetéteket pedig egyszeri illetékkel és kamatadóval sújtja. Az illeték százezer euró fölött 9,9 százalék, az alatt pedig 6,75 százalék lesz.
Az euróövezeti országok pénzügyminiszterei szombatra virradóra állapodtak meg a Ciprusnak szánt hitelcsomag fő elemeiben.
Várhatóan nem okoz kiterjedt betétesi rohamot az európeriféria más országaiban a hétvégére kidolgozott ciprusi pénzügyi mentőcsomag, amely a tervek szerint egyszeri jelentős illetéket is kiróna a ciprusi bankokban elhelyezett betétekre – vélekedtek vasárnapi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A Barclays szakelemzői közölték: véleményük szerint a potenciális járványveszély – vagyis az, hogy tömegesen megindulna a tőkekivonás a valutauniós periféria más gazdaságaiban a bankbetétekből és a szuverén adósságból – most jóval korlátozottabb, mint akkor lett volna, ha egy ilyen jellegű csomagot a korábbi pénzügyi mentőprogramok keretében állítottak volna össze.
Az európeriféria bankjainak tőkeellátottsága ugyanis jelenleg számottevően jobb, mint korábban, emellett az eurójegybank (EKB) is jelentős mennyiségű likviditással látta el a piacot, és másodpiaci kötvényvásárlási programjával megmutatta készségét a pénzügyi stabilitás fenntartására.