A piacgazdaság felé orientálódik Észak-Korea?

Észak-Koreában lehetővé tették, hogy a vállalkozások jövedelmük egy részét a dolgozók fizetésének emelésére költsék.

MD
2013. 05. 27. 18:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A múltban az állam állapította meg a szabványfizetéseket, ami azt jelentette, hogy nem lehetett többet fizetni egy bizonyos összegnél” – nyilatkozta az AP hírügynökségnek Ri Ki Szong, a phenjani Észak-koreai Társadalomtudományi Akadémia professzora.

A professzor szerint a jól teljesítő gyárakban és vállalkozásokban már emelni lehet a fizetéseket, és azok, akik egyénileg is jobban dolgoznak, ezután jobban kereshetnek. Ri ennek ellenére hangsúlyozta, hogy a kísérleti időszak után, április 1-jén bevezetett változások nem jelentik azt, hogy Észak-Korea áttérne a kapitalista piacgazdaság rendszerére.

Előző évben hasonló könnyítéseket engedélyeztek a mezőgazdaságban. Akkor lehetővé tették, hogy a különböző mezőgazdasági szervezetek az állami kvóták teljesítése után a megmaradt felesleggel saját maguk gazdálkodhassanak.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető januárban kijelentette, hogy az ország legfontosabb feladata a gazdaság erősítése. Külföldi számítások szerint az egy főre jutó észak-koreai GDP (1800 dollár évente) csupán töredéke a szomszédos Dél-Korea vagy a közeli Japán életszínvonalának.

Észak-Korea atomtechnológiájának és nagy hatótávolságú ballisztikus rakétáinak fejlesztésével egyre közelebb jut azon hangoztatott célja felé, hogy atomcsapást mér az Egyesült Államokra – olvasható az amerikai védelmi minisztérium idei kockázatfelmérő jelentésében, amelyet a washingtoni kongresszus számára készítettek.

 

A Koreai-félsziget az elmúlt évek legsúlyosabb válságát éli meg, amelyet az váltott ki, hogy Észak-Korea tavaly decemberben sikeres rakétakísérletet hajtott végre. A februári, harmadik föld alatti kísérleti atomrobbantásra válaszul a nemzetközi közösség újabb szankciókat vezetett be. A kommunista ország április 23-án közölte, hogy atomhatalomként akar tárgyalni az Egyesült Államokkal, de ezt Washington rögtön és határozottan elutasította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.