A felmérés magyar adatai szerint a hazai válaszadók 32 százaléka szerint elindult a világgazdasági növekedés, 64 százalékuk bízik 1-3 százalékos nemzetközi bővülésben. A magyar gazdaság ugyanilyen ütemű növekedésére számít a felmérésben résztvevők 32 százaléka, 36 százalék szerint nem lesz változás, míg 32 százalékuk csökkenést vár – közölte pénteken a cég.
A növekedésbe vetett bizalom pozitív hatással van a vállalatok munkahely-teremtési kedvére, a kelet-közép-európai régióban megkérdezettek és a hazai válaszadók harmada tervezi bővíteni munkahelyeinek számát a következő évben. A magyarországi megkérdezetteknek csupán 8 százaléka gondolkozik leépítésben, szemben a regionális 22 százalékkal.
A válaszadók túlnyomó többsége szerint az eurózóna stagnálása jelenti Magyarországon a legnagyobb gazdasági kockázatot. A magyar cégek 48 százaléka a költségcsökkentésre és a hatékony működés kialakítására összpontosít, ezt követi a növekedés (28 százalék) és a stabilitás megteremtése (24 százalék).
A középtávú elgondolásokban a vállalatok 64 százaléka koncentrálna az új földrajzi piacok feltérképezésére, 52 százalékuknál az innováció és a kutatás-fejlesztés is fontos. A növekedést a magyar cégek 67 százaléka organikus úton képzeli el. Ennek hajtóereje a meglévő termékekre és piacra való fókuszálás, a növekvő kutatás-fejlesztési tevékenység, új termékbevezetés, új értékesítési csatornák kialakítása, valamint a technológia fejlesztése.
További jó hír, hogy szerdán javította Magyarország idei és jövő évi gazdasági teljesítményére vonatkozó előrejelzését a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). Gazdasági kitekintésében a szervezet az idén 0,5 százalékos növekedésre számít az eddig várt 0,1 százalékos zsugorodás helyett, míg a jövő évre vonatkozó gazdaságnövekedési becslését 1,2 százalékról 1,3 százalékra növelte Magyarország esetében.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport kedden javította a magyar befektetések súlyozására adott ajánlását, egyebek mellett azzal a véleményével indokolva az átértékelést, hogy a térségbeli gazdaságokhoz mérve is javultak a magyar gazdaság növekedési mutatói, és a magyar jegybank monetáris politikája kiszámítható maradt.
A BNP Paribas közgazdászai előrejelzésükben közölték: a vártnál sokkal jobb idei első negyedévi kiindulópont alapján jelentősen felülvizsgálták az idei év egészére szóló magyarországi GDP-előrejelzésüket, és most már 0,7 százalékos növekedéssel számolnak Magyarországon 2013 egészében a cég által eddig jósolt 0,4 százalékos visszaesés helyett.