Matolcsyék nem okoztak meglepetést

A jegybank monetáris tanácsa az elemzői várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 4,50 százalékra csökkentette az alapkamatot.

WA
2013. 05. 28. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egymást követő tizedik alkalommal döntött 25 bázispontos kamatcsökkentésről a jegybank monetáris tanácsa. A mostani döntéssel fenntartott kamatcsökkentési ciklust tavaly augusztusban, 7,00 százalékos kamatszint mellett kezdte el a testület.

A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa szerint az irányadó kamat akkor csökkenhet tovább, ha a középtávú inflációs kilátások összhangban maradnak a 3 százalékos céllal, és fennmaradnak a kedvező pénzügyi piaci folyamatok. A monetáris tanács a kamatdöntő ülés után kiadott közleményében hangsúlyozta: az óvatos monetáris politika fenntartását indokolja, hogy továbbra is kockázatot jelent a kedvező globális pénzpiaci hangulat és a világgazdaság visszafogott növekedési kilátásainak kettőssége.

Ismertették: az inflációs kockázatok középtávon mérsékeltek, a növekedés tartós élénkülése az év végétől, az exportpiacok keresletének javulásával párhuzamosan várható.  A keddi kamatcsökkentést a testület azzal magyarázta: az elmúlt hónapban beérkezett adatok megerősítik, hogy a gyenge kereslet dezinflációs hatása erőteljesen érvényesül, ezért a vállalatok termelési költségeik emelkedését csak korlátozottan tudják árazásukban érvényesíteni, miközben erősebb munkapiaci alkalmazkodást hajtanak végre. Ezenkívül a tanács szerint javult az ország kockázati megítélése.

A testület makrogazdasági elemzésében jelezte: a tavalyi recessziót követően a gazdaság növekedése idén indulhat újra, de a kibocsátás elmarad potenciális szintjétől, a munkanélküliség pedig meghaladja a strukturális tényezők által meghatározott hosszú távú szintjét. A tanács gyenge keresleti környezet tartós fennmaradására számít, ami – meglátása szerint – biztosítja, hogy az inflációs nyomás az elkövetkező időszakban alacsony maradjon. Kifejtették: az infláció áprilisban erőteljesen lassult, részben a maginfláción kívüli tételek áralakulása miatt, ugyanakkor az inflációs alapfolyamatok továbbra is a visszafogott belső kereslet erős árleszorító hatását tükrözik. A dezinflációs folyamatot támogatja, hogy a vállalatok a termelési költségek emelkedéséhez erőteljesebben alkalmazkodnak a munkaerőpiacon, mint a fogyasztói árakban, de az infláció lassulását erősíti az energia- és nyersanyagárak, valamint a forint árfolyamának kedvező alakulása is.

A monetáris tanács szerint a magyar gazdaság az előzetes adatok alapján 2013 első félévében kikerülhet a recesszióból, ám az első negyedévi, negyedéves alapon mért erős növekedésben a tavaly év végi kedvezőtlen egyedi hatások korrekciója is jelentős szerepet játszott. A tanács hangsúlyozta: a növekedést meghatározó alapfolyamatokban egyelőre nem történt érdemi elmozdulás, hiszen a globális konjunkturális kilátások gyengék, miközben a belföldi kereslet bővülését az óvatossági megfontolások korlátozzák. A kockázati kilátásokkal kapcsolatosan a testület megállapította: a globális pénzügyi piacokat az elmúlt hónap során is erős kockázatvállalási hajlandóság jellemezte és e támogató nemzetközi környezetben a hazai kockázati mutatók tovább mérséklődtek. A monetáris tanács májusi kamatdöntő ülésének rövidített jegyzőkönyvét június 12-én teszi közzé a jegybank. A testület – az előzetes tervek szerint – legközelebb június 25-én tart kamatdöntő ülést.

A citybeli házak – Goldman Sachs, JP Morgan, UBS, Morgan Stanley, Capital Economics, Bank of America–Merrill Lynch, Barclays, 4cast – felzárkózó piacokra szakosodott elemzői kivétel nélkül a jelenlegi 4,75 százalékos MNB-alapkamat 0,25 százalékpontos további csökkentését jósolták. Ez nem meglepő, hiszen a jegybanki döntéshozók nyilatkozatai az elmúlt időszakban a fokozatos, ám állandó kamatcsökkentés stratégiájának folytatására utaltak. Matolcsy György MNB-elnök május 16-án egy miskolci konferencián jelezte: a monetáris tanács az inflációs pálya és más folyamatok alapján további lehetőséget láthat az alapkamat csökkentésére.

Egyébként a Morgan Stanley elemzői szerint a magyarországi inflációs környezet évek óta nem volt olyan kedvező, mint most. Május 17-én Matolcsy György egy balatonfüredi rendezvényen amellett érvelt, hogy a kamatcsökkentések fokozatossága, kiszámíthatósága és folyamatossága bevált, jó stratégia.

Ismert, a monetáris tanács április 23-ai ülésén 25 bázisponttal újabb történelmi mélypontra, 4,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. A március végi ülésen, mely az első kamatdöntő ülés volt Matolcsy György jegybankelnöki kinevezése óta, szintén 25 bázisponttal történelmi mélypontra, 5 százalékra csökkentették a jegybanki alapkamatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.