Az első negyedévben láthatóvá vált gazdasági növekedés különösen örömteli, mert ez már egészséges szerkezetű – mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke csütörtökön a Miskolci Egyetemen. Matolcsy György az MNB országos szakmai konzultációjának első állomásán kifejtette: a növekedés azért egészséges, mert nem hitelből, nem eladósodásból, nem fenntarthatatlan makrogazdasági pályából fakad.
A magyar növekedés, ha egy hajszállal is, de jobb a régiós társakénál, a gazdaságpolitika által meghatározott kitörési pontokra összpontosul, és alacsony inflációs környezetben valósul meg. Az exportot ösztönző, 290 forintos euróárfolyamszint nem okozott inflációs sokkot Magyarországon – mondta a jegybankelnök.
A Központi Statisztikai Hivatal szerdán ismertetett előzetes adatai szerint a magyar bruttó hazai termék (GDP) az első negyedévben a negyedik negyedévhez képest 0,7 százalékkal nőtt, míg az éves visszaesés üteme 1,7 százalékról 0,9 százalékra mérséklődött.
Matolcsy György szerint a növekedés fenntarthatóvá tétele érdekében szükség van a jegybank segítségére, továbbá a kkv-szektor, a magyar hitelintézeti szektor, az önkormányzatok, az egyetemek, a kormány, a befektetők és a jegybank szövetségére.
Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője május 9-én a Ma reggelnek arról beszélt, hogy az év eleji adatokhoz képest 10-15 forinttal erősebb a nemzeti valuta. Barcza szerint az árfolyamra egyebek mellett az is hatással van, hogy a piac hogyan ítéli meg az új jegybanki vezetés első hónapjait. A váltást övező félelem oldódni látszik, ehhez pedig kedvező nemzetközi hangulat is társul, ami ugyancsak fontos szempont – magyarázta az elemző.
A jegybankelnök előadásában hangsúlyozta, a kormány és az új jegybanki vezetés hisz a növekedésben, a reálgazdaságban, az iparban, és az ipar, a reálgazdaság és a tudás szövetségében. Egyben megerősítette abbéli meggyőződését, hogy Magyarországon fenntartható gazdasági növekedési fordulatra van szükség. Matolcsy György megismételte korábbi kijelentését, amely szerint Magyarországon az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás rendben van, így lehetőség van arra, hogy a jegybank támogassa a növekedés beindítását.
Balog Ádám, az MNB alelnöke az üzletemberekből, egyetemi oktatókból és hallgatókból álló közönségnek ismertette a jegybank növekedési hitelprogramjának részleteit. Arra a kérdésre, hogy várható-e a jegybanki növekedési hitelprogram folytatása, közölte: az MNB vezetése folyamatosan értékeli a programot és szeptemberben egy alapos értékelést terjeszt a monetáris tanács elé. „Komolyan gondolkozunk azon, hogy hogyan lehetne ( ) folytatni ezt a programot” – tette hozzá.
Az MNB első alkalommal tartott szakmai konzultációt a növekedési hitelprogramról, illetve monetáris politikájáról. A négy állomásból álló sorozat következő helyszíne – pénteken – Balatonfüreden lesz. Később Siófokon és Debrecenben tart konzultációt a jegybank vezetése.
A BudaCash Brókerház vezető elemzője, Tóth Gergely a Központi Statisztikai Hivatal által szerdán nyilvánosságra hozott adatok kapcsán a Hír Televíziónak elmondta, azok egyértelműen javítják hazánk növekedési kilátását. Ehhez hozzájárulhat a jegybank növekedési hitelprogramja is. Az elemző úgy véli, Magyarország ezzel túljutott a mélyponton, és az adatok ahhoz is hozzásegíthetnek, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól.