Jobban teljesítünk: 284 milliárdos külkertöbbletről szól a KSH adatsora

Csaknem 1 milliárd dollár hazánk kereskedelmimérleg-többlete a KSH friss adatai szerint. Export tekintetében különösen jók vagyunk gyógyszerben és más vegyi anyagokban, illetve színesfémben.

BuL
2013. 05. 03. 8:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év első két hónapjában az import növekedési üteme meghaladta az exportét, a kereskedelmimérleg-többlet így is 956 millió dollár lett, egy évvel korábban ez a mutató 1,1 milliárd volt – közölte pénteken a KSH. A kivitel 1,4 százalékkal nőtt, a behozatal 2,7 százalékkal volt több euróban, mint a múlt év első két hónapjában. Februárban 1,3 százalékkal csökkent az export, a behozatal 0,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbiakhoz képest. Az adatok némileg különböznek az április elején közölt előzetes jelentéstől, amikor euróban számolva az export 1,2 és az import 0,1 százalékos csökkenéséről adott hírt a statisztikai hivatal. A februári 639 millió euró külkereskedelmi többlet 104 millióval kisebb az egy évvel korábbinál, és kevesebb az előzetesen jelentett 673 milliónál.

A nemzetgazdasági tárca (NGM) azonnal reagált a legfrissebb számokra, aláhúzva: az idei év első két hónapjában a kivitel volumene 0,3 százalékkal, a behozatalé pedig 2 százalékkal növekedett az elmúlt év azonos időszakához képest. Az adatokat forintosítva megjegyzik, a kivitel értéke 3812 milliárd forintot (13 milliárd eurót), a behozatalé pedig 3528 milliárd forintot (12,1 milliárd eurót) tett ki; ezzel jelentős, 284 milliárd forintos (956 millió eurós) aktívum halmozódott fel külkereskedelmi mérlegünkben január–február során.

Novemberben az export 1,7, az import 2 százalékkal csökkent euróban számítva az egy évvel korábbi kiugróan magas bázisszinthez képest, a külkereskedelmi többlet euróban számított értéke kismértékben nőtt, 703,8 millió eurót tett ki. Októberben az export 6,5, az import 5,7 százalékkal nőtt euróban az egy évvel korábbihoz képest. 2012 szeptemberében a kivitel értéke 1722 milliárd forintot (6110 millió eurót), a behozatalé pedig 1937 milliárd forintot (5861 millió eurót) tett ki.

 

A 2012-es összesített adatsort itt találja.

Az árufőcsoportok közül a nagy súllyal rendelkező gépek és szállítóeszközök kategóriában mind az export-, mind pedig az importvolumen 1,2 százalékos csökkenést mutatott az egy évvel ezelőtti szinthez képest. Az árufőcsoporton belül a jelentős híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülékek mindkét irányú forgalma csökkent, míg a közúti járművek exportja és az irodagépek és gépi adatfeldolgozó eszközök kivitele nagymértékű növekedést mutatott. A gépek és szállítóeszközök kereskedelmének volumencsökkenésével szemben az árufőcsoportok között szintén jelentős súlyú feldolgozott termékek mindkét irányú forgalma jelentősen meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet: a kivitel volumene 4,7, a behozatalé pedig 5,0 százalékkal emelkedett az idei év január–februári időszakában.

Dinamikusan bővült a főcsoporton belül a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek, a szerves vegyi termékek, a műanyag alapanyagok, valamint a színesfémek exportja. Az energiahordozók importvolumene mintegy tizedével növekedett a tavalyi évhez képest, míg az élelmiszerek, italok és dohánytermékek mindkét irányú forgalma jelentősen csökkent: az árufőcsoport kivitelének volumene 5,4, behozatalának volumene pedig 4,1 százalékkal esett vissza.

Külkereskedelmünkben továbbra is meghatározó súllyal rendelkeznek az uniós tagállamok: 2013 első két hónapjában az euróban mért exportunk 77 százaléka irányult az EU területére, behozatalunknak pedig 68 százaléka származott az unióból. A kivitel értéke 10 milliárd, a behozatalé pedig 8,216 milliárd eurót tett ki; a külkereskedelmi mérlegünk aktívuma ezekkel az országokkal szemben 1,784 milliárd euró volt a 2013. január–februári időszakban, ez a szám 113 millióval magasabb az előző év azonos időszakában elértnél. Az unió államai közül a régi tagállamok vonatkozásában a kivitel euróban mért értéke 2,8, a behozatalé 0,6 százalékkal nőtt, az új tagállamok felé irányuló exportunk pedig 0,7 százalékos csökkenést, importunk 1,5 százalékos növekedést mutatott.

Az EU-n kívüli országok felé irányuló kivitelünk értéke a tavalyival megegyező összeget, 3023 millió eurót tett ki az év első két hónapjában, a behozatal értéke 7,1 százalékkal, 3851 millió euróra emelkedett. Ezzel a külkereskedelmi hiányunk ezekkel az országokkal szemben 824 millióra növekedett, amely 257,4 millió euróval több a tavalyi év első két hónapjában mértnél – összegzett az NGM pénteken a KSH adataira reagálva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.