Az árufőcsoportok közül egyedül a gépek és szállítóeszközök kategóriában nem sikerült exportteljesítményünket növelni: ezen termékek kivitelének volumene 3,3 százalékkal esett vissza a tavalyi évben, míg a behozatal volumene 0,5 százalékkal mérséklődött a 2011-es évhez képest – hívja fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye. A visszaesés mögött főként a híradás-technikai, hangrögzítő és lejátszó készülékek kivitelcsökkenése állt. A közúti járművek és általános rendeltetésű ipari gépek, az energiafejlesztő gépek és berendezések exportvolumene azonban jelentősen emelkedni tudott.
A feldolgozott termékek mindkét irányú kereskedelme igen dinamikusan bővült a tavalyi év során: a kivitel volumene 6,3 százalékkal, a behozatalé 3,5 százalékkal emelkedett 2012-ben a bázisidőszakhoz képest. Elsősorban a vegyipar és közútijármű-gyártás kereskedelme növekedett kiemelkedően, de a gyógyszer és gyógyszerészeti termékek, a gumigyártmányok és a szakmai, tudományos ellenőrző műszerek kivitele is erős emelkedést mutatott.
Az energiahordozók importjának volumene 2011-hez képest 5,3 százalékkal esett vissza a tavalyi évben. Tavaly az év egészében az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 4,9 százalékkal nőtt, az importé 5,9 százalékkal csökkent 2011-hez képest. A kivitel volumennövekedése a második és harmadik negyedévben kiemelkedő volt. A gabona és gabonakészítmény, ezen belül a kukorica exportja dinamikusan, az állati takarmányoké két számjegyű mértékben bővült. A cukor, cukorkészítmény és méz, valamint a dohány és dohányáru kivételével minden egyéb árucsoport behozatala elmaradt a 2011. január–decemberi bázistól.
Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 0,9 százalékkal, a behozatalé 1,9 százalékkal emelkedett a tavalyi év során. Külkereskedelmi többletünk ezen országokkal szemben 2695 milliárd forintot tett ki, ami 184 milliárd forinttal kevesebb a 2011-ben mért értékhez képest.
Az EU-n kívüli országokkal szemben az export volumene 0,8 százalékos növekedést, míg az import volumene 4,5 százalékos csökkenést mutatott. Ezzel külkereskedelmi mérlegünk egyenlege javult ezen országokkal szemben: a passzívum mértéke a tavalyi évben 724 milliárd forint volt, ami 177 milliárd forinttal kevesebb a 2011-ben regisztráltnál – tájékoztat az NGM közleménye.