Levelek az adóparadicsomba

Egyre többször kér kétes adó- és vámügyek feltárásához, vagyonosodási vizsgálatok lezárásához külföldről segítséget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Magyar Nemzet
2013. 06. 21. 2:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országhatárokon kívül is kutat a magyar kötődésű pénzek és ügyletek után a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A magyar hatóság tavaly több ezer alkalommal keresett meg külföldi állami szervezeteket, s számos esetben hatalmas összegek sorsának feltárásához kért segítséget. Nemzetközi kapcsolatfelvételre, információkérésre a legkülönfélébb ügyekben került sor.

A kormány munkacsoportot hozott létre a külföldre kerülő magyar pénzek követhetőségének vizsgálata érdekében, de 2013–2014-ben a kabinet nem tervez érdemi változtatásokat az adórendszerben – mondta korábban Lázár János.

 

Addig-addig ömlött az országból adóparadicsomokba a leggazdagabbak magánvagyona, mígnem a világranglistán a 13. legnagyobb offshore-ozó országgá nem váltunk. Döbbenetes, de a kiszivattyúzott milliárdok végösszege nagyobb, mint Magyarország teljes külső adóssága.

 

Vélhetően bottal ütheti a kormány azoknak az adócsalóknak a nyomát, akik 2008 előtt nyitottak számlákat a svájci bankokban – írta korábban a Magyar Nemzet.

Kiugró értékeket elsősorban a forgalmi adóval kapcsolatos ellenőrzések adatsorai mutatnak. Ezek szerint már 2011-ben több mint háromezer esetben mutatkozott szükségesnek valamelyik uniós tagállam megkeresése. Ezek során a NAV azt tudakolta, hogy az érintett gazdasági szereplők szabályos keretek között kötötték-e meg az összességében ötszázmilliárd forintról szóló szerződéseiket.

Tavaly pedig megközelítőleg hétezer esetben fordult a magyar hivatal az uniós országok hatóságaihoz, a kérdésessé vált ügyletek összértéke megközelítette a kilencszázmilliárd forintot. A NAV a magyar és a külföldi üzletfelek között létrejött megállapodások teljesítésének főbb részleteire volt kíváncsi. Például arra, hogy a résztvevők léteznek-e egyáltalán, végeznek-e tényleges tevékenységet. Emellett többször érdekes lehetett, milyen körülmények között zajlott le az üzletkötés, mi módon történt az áru szállítása és a vételár kifizetése. Az áfa-ellenőrzések kapcsán a leggyakrabban Szlovákiával, Romániával és Németországgal vette fel a kapcsolatot tavaly a honi hivatal.

A NAV adóügyekkel foglalkozó szóvivője mindehhez a Magyar Nemzet kérdésére azt tette hozzá, hogy a nemzetközi adatkérések mindenkor egy-egy hazai adóvizsgálat befejezését segítik. Linczmayer Szilvia úgy fogalmazott: miközben kézenfekvő, hogy a magyar gazdasági szereplők a térségbeli országok vállalkozásaival állnak a legszorosabb üzleti kapcsolatban, az elmúlt idők tapasztalatai alapján az is nyilvánvaló, hogy a közösségi áfaszabályok visszaélésekre is felhasználhatók.

A szóvivő megjegyezte: a forgalmi adóval kapcsolatos, több országot is érintő jogsértések megelőzéséhez, feltárásához elengedhetetlen a hatóságok közötti nemzetközi adatcsere. – Az információk átadása persze más adóügyek megoldását is segítheti – fűzte hozzá a szóvivő. – A NAV így például a társasági vagy a személyi jövedelemadó befizetése kapcsán is megkereste a külföldi hatóságokat. A kint megszerzett jövedelemről szóló, más országból származó adatokat, banki információkat – bizonyos állítások igazolására – a vagyonosodási vizsgálatokban is felhasználta az adóhivatal. Gyakorta tudakolóztak tavaly más állam hatóságainál az adócsalásokat és egyéb visszaéléseket vizsgáló pénzügyi nyomozók is.

(Jakubász Tamás)

A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.