Az államtitkár beszédében azt hangsúlyozta, hogy a tanodák az elmúlt években már bebizonyították életképességüket, nagymértékben segítik a halmozottan hátrányos helyzetű – közöttük a roma – tanulók beilleszkedését, illetve hátrányuk ledolgozását.
Az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett, nemrég lezárult pályázatra 351 igény érkezett több mint 10 milliárd forintnyi támogatásra, végül 125-en nyertek el összesen 3,7 milliárd forintot – közölte Kovács Zoltán. Az MTI érdeklődésére elmondta: a most sikertelenül pályázók közül 190-en várólistára kerültek, az Emmi igyekszik számukra mielőbb újabb forrásokat szerezni.
Az egyelőre a jövő év végéig tartó tanodaprogramnak jelenleg a „finomhangolása” zajlik – tette hozzá az államtitkár. Szerinte egyre több ilyen, elkötelezett pedagógusok vezette, kiscsoportokban működő kiegészítő intézményre lenne szükség az országban.
Nagy Krisztina projektvezető az MTI-t a helyszínen arról tájékoztatta: az egykori piliscsabai „mesebolt” épületében hétfőtől működő tanoda létrehozására az Esély Közösségi Egyesület 32 millió forintot nyert el a pályázaton, a pénz 60 százalékát eszközbeszerzésre, étkeztetésre, illetve programszervezésre, 40 százalékát működési költségekre (például bérleti díjra) költik.
A számítógépekkel is felszerelt tanodában egyszerre 10-12 felső tagozatos, illetve középiskolás diákkal foglalkoznak a pedagógusok – a programba 35 helyi tanulót vonnak be – hétköznapokon 2-től 4 óráig, majd a tanulást és az uzsonnát közösségi rendezvények követik a szomszédos uradalmi házban – mondta a projektvezető. Az egyesület Tiszaburán és a főváros IX. kerületében is működtet egy-egy tanodát – tette hozzá.