Üres felhőkarcolók, néptelen utcák – Szellemvárossá válhat New York?

Detroit sorsára juthat New York, ha tovább nőnek az egészségügyi ellátás költségei és a nyugdíjak.

Werkner Anita
2013. 08. 08. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michael Bloomberg, a város polgármestere legalábbis erre figyelmeztette a helyieket. New York City több gyári dolgozónak adott munkát, mint bármely más amerikai város, de akárcsak Detroit esetében, a nagyüzemi gyártás mostanra olcsóbb területekre költözött. Detroittal ellentétben New York gazdasága igencsak sokrétű, jelen van a reklámipar, a pénzügyi-biztosítási szektor, sőt az utóbbi időben a filmgyártás is. Ugyanakkor Bloomberg szerint számos olyan faktor, mely Detroit bukásához vezetett, New Yorkban is felfedezhető.

Detroit azért nem tudott kikerülni a negatív spirálból, mert az egészségügyi ellátás költségei és a nyugdíjak rendkívül magasak voltak, arra pedig már nem jutott pénz, hogy olyan várossá tegyék, ahova bárki szívesen költözne vagy akár látogatna.

Amikor Bloomberg hivatalba lépett 2002-ben, a város nyugdíjköltségei 1,4 milliárd dollárt tettek ki, ez az összeg most 8 milliárd dollár. Ez idő alatt az egészségügyi ellátásra fordított keret is megduplázódott, 6,3 milliárd dollárt tesz ki évente. A gyorsan növekvő költségek és Bloomberg azon szándéka, hogy visszafogja őket, a szakszervezetekkel folytatott tárgyalások egyik legkényesebb pontjának bizonyulnak.

A polgármester más típusú nyugdíjjárulékot javasol, illetve azt szeretné, ha a munkavállalók hozzájárulnának az egészségügyi ellátás költségeihez is. Ezekről azonban a szakszervezetek hallani sem akarnak, helyette fizetésemelést kérnek.

New Yorkban négyévente választanak polgármestert. A következő megmérettetés idén ősszel esedékes, ezért is fontos Bloomberg számára, hogy megegyezzen a szakszervezetekkel.

Detroit Michigan állam legnagyobb városa. Korábban az amerikai autóipar bölcsőjeként és fővárosaként emlegetették. Az utóbbi évtizedekben a gépkocsigyártás hanyatlása miatt a település jelentős része kiürült, és gyakorlatilag szellemvárossá vált. Több ezer felhőkarcoló, családi ház, templom, iskola, színház és rendőrségi épület kong az ürességtől, sőt a szegények lakta külvárosok is elnéptelenedtek. Detroit 2013 nyarán jelentett csődöt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.