A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó szakértői az MNB előző napi 0,20 százalékpontos kamatcsökkentése kapcsán összeállított elemzésükben kifejtik, hogy jóllehet a monetáris enyhítés hatása lassan átszivárog a hitelkamatokba, azonban a reálgazdaságba még mindig csak mérsékelt mennyiségű új hitel áramlik ki.
A ház szerint az MNB által nemrégiben 2000 milliárd forinttal kibővített növekedésösztönző célú hitelkeret „ennél messze nagyobb ügy” a monetáris enyhítés szempontjából, mivel a piacihoz képest diszkontkamattal folyósított finanszírozások „de facto hatalmas mértékű” kamatcsökkentésnek felelnek meg a program által megcélzott kis- és középvállalatok számára.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint a program érdemi hatást gyakorolhat a magyar gazdaság növekedésére is, a ház ezért felfelé ható kockázatokat lát 2014-re érvényes, 1,5 százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsítő saját előrejelzésére.
Más nagy londoni házak már érvényesítették a magyar gazdaság növekedésére szóló prognózisaikban a monetáris enyhítés és a növekedésösztönző program általuk várt hatását. Például a Bank of America–Merrill Lynch közgazdászai szerint a magyar gazdaság teljesítménye 2014-ben 2,6 százalékkal növekedhet. A cég szakértői elismerték, hogy ez messze meghaladja a londoni elemzői közösség előrejelzési átlagát, amely 1,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsít jövőre a magyar gazdaságban.
Londoni pénzügyi elemzők előrejelzése szerint jövő év elején 3 százalékon érheti el mélypontját a Magyar Nemzeti Bank alapkamata. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. elemzői erről másként vélekednek: néhány nappal ezelőtti elemzésükben azt írták, hogy az MNB lazító ciklusa az idei évben 3,6 százalékos kamatszintnél érheti el a mélypontját, és jövőre megindul egy fokozatos szigorító ciklus.
25 kontra 20
Idén júliussal bezárólag rendre 25 bázispont volt a lazítás mértéke, az előző kamatdöntő ülésen, augusztus 27-én azonban 20 bázisponttal csökkentettek, 3,80 százalékra.