20 bázisponttal csökkent az alapkamat

A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a piaci várakozásoknál nagyobb mértékben, 20 bázisponttal, 3,8 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén.

WL
2013. 08. 27. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők 10 bázispontos kamatcsökkentésre számítottak. Az MNB kedden immár sorban a tizenharmadik alkalommal csökkentette a jegybanki alapkamatot.

Matolcsy György jegybankelnök az előző, július 23-i kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatón jelezte, hogy folytatódik a jegybanki kamatcsökkentési ciklus, amelynek végén 3-3,5 százalék lehet az irányadó ráta. Megjegyezte azt is, hogy kisebb lépésekben, esetleg 10 bázispontos csökkentésekben folytathatja a jegybank a monetáris lazítást.

A várakozásoknál nagyobb léptékű kamatvágást követően gyengült a forint, az eurót a bejelentés előtt 299,90 forinton jegyezték, majd az árfolyam két ugrással 301 forint fölé emelkedett.

Nincs kőbe vésett kamatcél, a kamatciklus alja a gazdaság aktuális állapotától függ, amit a monetáris tanács hónapról hónapra értékel – mondta Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója egy korábbi interjúban.

A monetáris tanács megítélése szerint az inflációs és reálgazdasági folyamatok lehetőséget adnak a monetáris kondíciók lazítására, az eddig végrehajtott jelentős monetáris lazítás tükrében, az ország kockázati megítélésének alakulását figyelembe véve azonban indokolt a kamatcsökkentés ütemének mérséklése – áll a testület kamatdöntő ülésről kiadott indoklásában.

A közleményben a tanács megjegyzi: az ország kockázati megítélése a bizonytalan nemzetközi pénzügyi környezetben kismértékben romlott. Értékelésük alapján változatlanul kockázatot jelent a globális pénzpiaci hangulat változékonyabbá válása, ami az óvatos monetáris politika fenntartását indokolja. A monetáris politika mozgásterét az ország kockázati megítélésének tartós és érdemi elmozdulása befolyásolhatja – teszik hozzá.

A testület megállapítja: a magyar gazdaságot számottevő kihasználatlan kapacitás jellemzi, az inflációs nyomás pedig középtávon is mérsékelt maradhat. A 3 százalékos inflációs cél középtávú elérését így lazább monetáris politika biztosítja – áll a közleményben.

A monetáris politika ebben a környezetben laza monetáris kondíciókkal tudja segíteni az inflációs cél középtávú elérését. 2013-ban a magyar gazdaság kikerült a recesszióból: a belső kereslet javulása a folytatódó mérlegalkalmazkodás és a háztartások óvatossága miatt csak fokozatos lehet, miközben a külső konjunktúrában, elsősorban a fejlett országokhoz köthetően, az élénkülés jelei mutatkoznak. A külső kereslet jövőbeli alakulását ugyanakkor bizonytalanná teszi a feltörekvő régiók növekedésének lassulása. A növekedés tartós élénkülése az év végétől, az exportpiaci kereslet érdemi javulásával párhuzamosan várható – olvasható a kamatdöntés indoklásában.

A monetáris tanács szerint a beérkező adatok továbbra is arra utalnak, hogy a gyenge kereslet dezinflációs hatása erőteljesen érvényesül, ezért a vállalatok termelési költségeik emelkedését csak korlátozottan tudják árazásukban érvényesíteni.

Meglepte a piacot a keddi alapkamat-csökkentés mértéke az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint, akik ugyanakkor további kamatcsökkentésre, 3-3,5 százalékig süllyedő alapkamatra számítanak, de bizonytalannak tartják a további monetáris lazítás ütemezését.

Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a reálgazdasági folyamatok, valamint az, hogy az infláció várhatóan tartósan alulmúlja a 3 százalékos célkitűzést, lehetővé és indokolttá tették az alapkamat csökkentését.
De a változó piaci folyamatok miatt az elemző szerint kérdéses, hogy meddig folytatható a kamatcsökkentés.

A TakarékBank elemzője szerint amennyiben a nemzetközi hangulat stabilizálódik, további 10-20 bázispontos kamatcsökkentés még lehet, 3,50 százalék alatti szintekre azonban nem lát lehetőséget, így az egyes kamatvágások után hosszabb szünetet tarthat a monetáris tanács.

Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője az MTI-nek eljuttatott közleményében szintén kérdésesnek nevezte, hogy ezek után mekkora léptékben folyik a kamatcsökkentési ciklus. Valószínűsítette, hogy hasonló mértékű kamatcsökkentések lehetnek a következő hónapokban is. Ez alapján év végére a korábban várt 3,5 százalék helyett 3 százalékig csökkenhet az irányadó ráta.

Bár a tovább csökkenő kamatok alapján a forint gyengült, ez az elemző szerint nem lesz tartós. Megjegyzi ugyanakkor, hogy az árfolyam nagyban függ a formálódó devizahiteles mentőcsomagtól is, hiszen egy tömeges hitelforintosítás, kellő MNB-segítség nélkül megbillentheti a forintot, és „előcsalogathatja” a forint ellen spekulálókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.