Nincsen kamatcélja az MNB-nek

A jegybank ügyvezető igazgatója egy interjúban elmondta, hogy kamatciklus alja a gazdaság aktuális állapotától függ.

KG
2013. 08. 02. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyvezető igazgató a gazdasági hírportálnak a szokatlan, kisebb lépésközökkel történő kamatcsökkentés bejelentését azzal indokolta, hogy a monetáris tanács nem szeretne olyan helyzetbe kerülni, hogy a piaci szereplők a kamatvágás szüneteltetését a ciklus lezárásaként értelmezzék. „A legutóbbi, júniusi inflációs jelentésnek az a fő üzenete, hogy ahhoz, hogy az infláció összhangban legyen a célunkkal, további monetáris lazításra van szükség.

A múlt keddi bejelentés fő üzenete az volt, hogy a tanács óvatosabban, lassabban akar haladni. Azért kell még tovább csökkenteni a kamatot, mert negatív kibocsátási rés, visszafogott inflációs alapfolyamatok és bérdinamika mellett az inflációs cél elérése ezt indokolja” – mondta Palotai. Az ügyvezető igazgató szerint a rendelkezésre álló információk alapján 3-3,5 százalék lehet legvalószínűbb forgatókönyv az elérhető kamatszint aljára.

Mindeddig nem érkezett a jegybankba semmilyen kormányzati elképzelés, javaslat a devizahitelekkel kapcsolatban. „Különböző ötletek merültek fel, amelyeket mi folyamatosan értékelünk, de ezek még nem elég kiforrottak” – válaszolta a szakember arra a kérdésre, hogy lát-e lehetőséget a jegybank arra, hogy a devizatartalék felhasználásával is segítse a kormány gazdaságpolitikáját a devizahitesekkel kapcsolatban.

4 százalékra csökkentette irányadó rátáját múlt keddi ülésén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Az alapkamat ezzel újabb történelmi mélypontra süllyedt.

 

Olvassa el Matolcsy György sajtótájékoztatójáról írt beszámolónkat!

 

Nem meglepő az újabb kamatvágás, a kilátásokkal kapcsolatban ugyanakkor vannak kérdőjelek – fogalmazott Árokszállási Zoltán, míg Duronelly Péter szerint a csökkentésben valószínűleg szerepet játszott az, hogy a laza amerikai kamatpolitika végét vizionáló félelmek végül nem lettek úrrá a befektetőkön.

Kifejtette, hogy előre tekintve erre keletkezik némi mozgástér a devizatartalékok vonatkozásában, például azért, mert csökken az ország rövid lejáratú külső adóssága. A mozgásteret növeli szerinte az is, hogy az EU-források beáramlása tovább duzzasztja a tartalékot. „De azt nem tudom megmondani, hogy 1-3 év múlva milyen devizatartalékokra lesz szüksége Magyarországnak, mert ez számtalan tényezőtől függ” – tette hozzá.

Szólt arról is, hogy bár a jegybanknak nincs árfolyamcélja, törvényi mandátuma, hogy ügyeljen a forint stabilitására. „Eddig nem láttunk olyan árfolyamszinteket, amelyek pénzügyi stabilitási szempontból komoly aggodalomra adtak volna okot” – fogalmazott Palotai. A jegybank eddig nem tartott szükségesnek intervenciót, a finom verbális jelzések elegendőek voltak arra, hogy stabilizálják a piacokat – tette hozzá.

„Kezdetben az új összetételű monetáris tanács lehetséges preferenciájával kapcsolatos piaci vélekedések is bizonytalanságot jelenthettek, ám ez már szerintem megszűnt. A tanács alelnöke korábban egy interjújában jelezte, hogy az akkor tapasztalt árfolyamvolatilitás már nincs összhangban a gazdasági stabilitással, illetve azt is kommunikáltuk, hogy nem fog sor kerülni drasztikus kamatcsökkentésre” – mondta a jegybanki szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.