Ez állhat Matolcsyék döntésének hátterében

Elemzők egyetértenek abban, hogy a jövőben, ha lassabban is, de folytatódhat a kamatcsökkentés.

KA
2013. 07. 23. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzői várakozásokkal összhangban a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa újabb 25 bázisponttal 4 százalékra mérsékelte a jegybanki alapkamatot keddi ülésén. Sorrendben tizenkettedszer csökkentette a monetáris tanács megszakítás nélkül az alapkamatot, összességében 300 bázisponttal mérsékelve azt a múlt év augusztusa óta – összegzett Oszlay András, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank elemzési osztályának vezetője.

A magyar monetáris politika kereteinek változása, amelyre a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke tett utalást a kamatdöntő ülés után, kevésbé radikális, mint amilyennek első látásra tűnik – vélekedtek londoni pénzügyi elemzők. William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza értékelésében kiemelte azt a véleményét, hogy az új monetáris politikai keret a kedden ismertté vált elemek alapján nem hagyományos előretekintő iránymutatás, abban az értelemben, ahogy ezt az eszközt az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve alkalmazza, a Fed monetáris politikája ugyanis a makrogazdasági változókhoz kötődik.

 

Matolcsy kedden kijelentette ugyan, hogy az MNB-alapkamat 3,00-3,50 százalékig süllyedhet a jelenlegi enyhítési ciklus végére, ám az egyelőre nem egyértelmű, hogy ez a cél miként módosulhat – illetve módosulhat-e – a reálgazdasági változásokra válaszul - hangsúlyozta a Capital Economics vezető londoni elemzője.

Az elemző szerint a támogató piaci környezet nagyban segítette a kamatvágási sorozatot, amit más oldalról az is támogatott, hogy az infláció több évtizede nem látott alacsony szinten van. A gazdaság elhúzódó gyengélkedése, és különösen a beruházási aktivitás gyengélkedése ugyancsak alacsonyabb kamatszintet indokol – fogalmazott Oszlay. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a 4 százalékos szint elérésével a magyar alapkamat további csökkentése változatlan külső finanszírozási környezet mellett esetleg már vállalhatatlanul felerősítené a pénzügyi stabilitási kockázatokat, mivel jelentős extra nyomást helyezne a forintra.

Nem meglepő az újabb kamatvágás, a kilátásokkal kapcsolatban ugyanakkor vannak kérdőjelek – fogalmazott Árokszállási Zoltán, az Erste Bank makroelemzője. A szakember kiemelte: az infláció továbbra is alacsony lehet, a kamatcsökkentés folytatásához azonban egyértelműen fenn kellene maradnia a támogató nemzetközi környezetnek. Hozzátette: a számottevő külső adósság miatt szükség van bizonyos szintű kamatprémiumra.

Bonyolítja a helyzetet, hogy újabb devizahiteles programon gondolkozik a kormány, és ez megbolygathatja a piaci nyugalmat – jelezte Árokszállási. Matolcsy György jegybankelnök további alapkamat-csökkentésről szóló bejelentésével kapcsolatban az elemző úgy fogalmazott: a következő hónapokban a kamatcsökkentési ciklus lassulhat, de a korábbi várakozásokkal ellentétben vélhetően nem fog megállni. A kamatcsökkentési ciklus alja azonban jelenleg nehezen látható – tette hozzá.

Gabler Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője kiemelte: Matolcsy jegybankelnök szerint 3-3,5 százalék körül érhet véget a kamatvágási ciklus. Azzal számolva, hogy az idén minden alkalommal 0,1 százalékponttal csökken a ráta, év végére 3,5 százalék lehet az alapkamat – fogalmazott. Az infláció továbbra is rekord alacsony szinten van, a jövő évben is a 3 százalékos jegybanki cél alatt maradhat az infláció, ami további teret engedhetne a kamatvágásoknak – közölte. A piac 3,73 százalékos kamatszintet árazott 3 hónapon belül, a határidős kamatlábak alapján – tette hozzá.

Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a piac korábban ennél agresszívebb kamatvágást is beárazott, volt, hogy 3,5 százalék alatti kamatot sem tartottak elképzelhetetlennek. A keddi csökkentésben valószínűleg szerepet játszott az, hogy a laza amerikai kamatpolitika végét vizionáló félelmek végül nem lettek úrrá a befektetőkön, és a fontosabb kockázatos piacok a júniusi megingások után stabilizálódni látszanak – emelte ki a befektetési igazgató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.