Stratégiai döntéseket hozott a monetáris tanács – mondta el Matolcsy. Egyértelmű siker az elmúlt 12 hónap – tette hozzá. A külső tagok szavazataival elindult a kamatcsökkentés, de kevesen hittek abban, hogy ez szükséges. 7 százalékról 300 bázisponttal csökkent a kamat, ez történelmi siker – fejtette ki a jegybankelnök.
Matolcsy rávilágított arra is, hogy a csökkentéseket hitelkamat-csökkentés is kísérte, az újonnan felvett hitelekhez már csökkentett hitelkamat társult. Az állampapírpiacok hozamgörbéje is csökkent a kamatcsökkentések után, így mára a kamatcsökkentés révén erősödött az ország pénzügyi stabilitása. A jegybankelnök szerint az aggodalmakkal szemben a monetáris politika kiszámítható, ebben sokan nem hittek. Folytatjuk a kamatcsökkentéseket – jelentette be Matolcsy.
A növekedési fordulat elején vagyunk, amellyel minden közgazdász egyetért, így lehetséges és szükséges a további lazítás – fejtette ki a jegybankelnök. Matolcsy stratégiai döntésnek nevezte, hogy változik az alapkamatcsökkentés rendszere. „Élünk a kisebb kamatcsökkentés eszközével, nem zárható ki, hogy lesz továbbra is 25 bázispontos csökkentés, de valószínűbb az alacsonyabb, például 10 bázispontos csökkentés.” Matolcsy bejelentette: valahol 3-3,5 százalék között lehet a kamatcsökkentés végpontja.
A jegybankelnök szólt arról is, hogy a kamatcsökkentés jövőbeli politikája több pillére épül majd. Figyelembe veszik a középtávú inflációs előrejelzést, a bankrendszer tőkemegfelelési iránymutatóját, a költségvetési deficit helyzetét, valamint a reálgazdaság aktuális helyzetét, amit egyébként az Európai Központi Bank is rögzített a döntései során.
E változtatások mentén kerül összhangba a monetáris politika az inflációval, a pénzügyi stabilitással, a kormányzati politikával – hangsúlyozta a jegybankelnök. Továbbra is óvatos, konzervatív monetáris politikát folytatunk – tette hozzá.
Balog Ádám MNB-alelnök szólt arról is, hogy az elmúlt hetekben úgy tűnt, jobban ellenállunk a külső negatív gazdasági folyamatoknak. A következő néhány hétben várunk a bankoktól egy nagyobb méretű hitelkihelyezést – tette hozzá.
Matolcsy az alapkamat-csökkentéstől a növekedés megindulását, és a fogyasztás felpörgését várja. A célunk, hogy a térségben Magyarországon legyen a leggyorsabb a növekedés – hangsúlyozta az MNB-elnök.
Mint arról korábban beszámoltunk, 4 százalékra csökkentette irányadó rátáját keddi ülésén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Az alapkamat ezzel újabb történelmi mélypontra süllyedt. Egymást követő tizenkettedik alkalommal döntött 25 bázispontos kamatcsökkentésről a jegybank monetáris tanácsa. A mostani döntéssel fenntartott kamatcsökkentési ciklust tavaly augusztusban, 7 százalékos kamatszint mellett kezdte el a testület.
Először tartott kamatdöntéssel kapcsolatos tájékoztatót Matolcsy György jegybankelnök. A Magyar Nemzeti Bank meghívója a Portfolio.hu portál szerint arra utalhatott, hogy ezentúl a jegybank vezetése egyértelműsíteni szeretné a kamatdöntések hátterét, így iránymutatást kíván adni a piaci szereplőknek, hogy meddig tarthat még a kamatcsökkentési ciklus. Ez a fejlemény azért is érdekes, mert a jegybank még március 25-én azt tudatta, hogy a kamatdöntő ülések után az MNB elnöke nem tart sajtótájékoztatót, és csak a stratégiai fontosságú döntések kapcsán fog nyilatkozni. Matolcsy eddig csak a növekedési hitelprogram kapcsán tett ilyen nyilatkozatot – összegez a Portfolio.hu.
Weinhardt Attila, a Portfolio.hu elemzője szerint a piacnak mindössze horgonyra van szüksége a várható kamatpályával kapcsolatban, azaz olyan jelzésekre, amelyek mentén tisztábban láthat a „meddig vághat még az MNB?” kérdésben. Úgy látja, a jegybank azt is bejelentheti, hogy egyévnyi folyamatos kamatcsökkentés után most megáll, de ha a későbbiekben még lát rá lehetőséget, akkor nem zárja ki a további enyhítést. Ez a megközelítés az előzőnél jóval óvatosabbnak tűnik.