Komoly célokat tűztek ki 2020-ra

A VM december 4-ig várja a szakmai véleményeket a magyar zöldség–gyümölcs ágazati stratégiáról.

NT
2013. 11. 23. 21:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a stratégia alapvető célja a termelés növelése, illetve hogy az összes megtermelt árut értékesítsék a piacon. A dokumentumban foglaltakkal azt is szeretnék elérni, hogy az elmúlt évtizedek negatív folyamatai visszaforduljanak, előmozduljon az életképes gazdaságok versenyképes gazdaságokká fejlődése, a kisvállalkozások közepes méretű vállalkozásokká növekedése.

A közleményben azt írták, a mezőgazdaság legnagyobb munkahelyteremtő ágazata a zöldség–gyümölcs szektor, amelynek magas kézimunkaigényével és eltartó képességével központi szerep jut a mezőgazdaságban és vidékfejlesztésben egyaránt.

A kormány honlapján olvasható dokumentum szerint a cselekvési program azokat a lépéseket tartalmazza, amelyek ahhoz szükségesek, hogy 2020-ra a piaci igények és az azokhoz igazodó 3,53 millió tonna jó minőségű zöldség- és gyümölcstermés Magyarországon megtermelhető legyen. Az ágazat az elmúlt tíz év átlagában 168 ezer hektáron 2,5 millió tonna termést állított elő.

Becslések alapján a magyar zöldség- és gyümölcstermékek közel 35-40 százaléka a szürke- és feketegazdaság csatornáin keresztül jut el a fogyasztóhoz. A nemzetközi viszonylatban magas adóteher mellett komoly problémát jelent az ágazatban működő szereplők nem egységes adóterhelése, ami az elérhető adókedvezmények nem megfelelő szerkezetére vezethető vissza – olvasható a dokumentumban.

A VM szerint meg kell vizsgálni, hogy a feketegazdaság visszaszorítása, az előállított áru nyomon követésének biztosítása, a magyarországi fogyasztás bővülése és a termelés dinamizálása érdekében van-e mód a zöldség- és gyümölcstermékeket érintő áfakulcsok mérséklésére.

A stratégiában többek között az is olvasható: az alkalmi munkavállalás szabályrendszerét a bejelentés rendszerének további egyszerűsítésével kell hatékonyabbá tenni. Az ágazatban felmerülő alkalmi és idénymunka vonzóvá tételéhez módosítani kell a közmunkaprogram szabályozását, lehetővé téve a két rendszer átjárhatóságát.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.