A gazdaságpolitika legjelentősebb eredményei közé sorolta Varga Mihály gazdasági miniszter az államadósság csökkentését, a növekedési fordulatot, a foglalkoztatottság bővülését, illetve azt, hogy az ország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól és visszafizette az IMF-től felvett hitelt is. „Ezek az eredmények mindenekelőtt jelzik azt a biztonságot, amit az állami pénzügyek stabilizálásával elértünk, igazolják, hogy Magyarország önállóan tudja finanszírozni kiadásait és nem utolsósorban képes új, önálló és sikeres gazdaságpolitikát folytatni. Mindezzel többek között elértük azt is, hogy megkapjuk az összes támogatást Brüsszelből, ami nekünk jár” – fejtette ki.
A termelő ágazatok bővülésére alapozott növekedési fordulat megalapozza a kormány várakozásait, és a kedvező folyamatokat figyelembe véve a Magyarország felé „kicsit sem elfogult Európai Bizottság”, és a nemzetközi elemzők is javították GDP-prognózisaikat” – mondta.
Az idei költségvetés stabilitása a miniszter szerint biztosított. „A büdzsé elkészítésekor arra törekedtünk, hogy az egyszerre teremtse meg a pénzügyi stabilitást, illetve érdemben csökkentse a háztartások, családok terheit. Mind a két cél maradéktalanul teljesült” – mondta. A 16 százalékos egykulcsos adórendszer és a családokat támogató gyermekkedvezmény 2011-től kezdve nagyjából évi 500 milliárd forintot hagy a családoknál – emlékeztetett.
„A rezsicsökkentések valóban mérséklik az inflációt, az alacsony árak ugyanakkor elsősorban nem ennek, hanem a gazdaság erősödésének, a fiskális és monetáris politika sikerének, így a stabil forintárfolyamnak is köszönhetőek” – fejtette ki. Hozzátette, hogy a mérsékelt áremelkedés egyben kiszámíthatóbb gazdasági környezetet teremt, ami hosszabb távon az adóbevételekre is pozitív hatást gyakorol. „A vártnál is kedvezőbb gazdasági adatok alapján nem számolunk a hiánycél túllépésével” – fogalmazott a miniszter.
Varga Mihály szerint a takarékszövetkezeti integrációhoz biztosított tőke, illetve az E.ON gázüzletága megvásárlásának könyvelése sem veszélyezteti a hiánycél teljesítését.