Csökkentek az ipari termelői árak

Havi összevetésben a termelői árak áprilisban is 0,8 százalékkal csökkentek, a 0,6 százalékos márciusi mérséklődés után.

LR
2014. 06. 30. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Havi összevetésben a termelői árak áprilisban is 0,8 százalékkal csökkentek, a 0,6 százalékos márciusi mérséklődés után. Az ipar belföldi értékesítési árai 0,8 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint áprilisban és 2,4 százalékkal estek tavaly május óta. Az exportárak májusban 0,7 százalékkal csökkentek egy hónap alatt és 0,3 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbiaktól. Egy év alatt a forint 4 százalékkal gyengült az euróval szemben, míg a dollárhoz viszonyítva 1,3 százalékot erősödött. Az élelmiszeripar 0,1 százalékos emelkedését kivéve a feldolgozóipar minden ágazatában csökkentek a termelői árak májusban, így a feldolgozóipari árcsökkenés 0,7 százalékos volt az előző havi 0,9 százalék után. Az energiaszektorban 1,2, vízgazdálkodásban 0,1 százalékos volt a termelői árak májusi csökkenése.

 

 

Tavaly májushoz viszonyítva a feldolgozóiparban nem változtak a termelői árak, az energiaszektorban azonban 6,9, a vízgazdálkodásban pedig 5,7 százalékos volt a termelőiár-csökkenés. A feldolgozóiparon belül az élelmiszer-ipari árak gyakorlatilag stagnáltak, 0,1 százalékos csökkenést mutatott ki a statisztika, a jelentősebb ágazatok közül a járműgyártásban 0,7 százalékos emelkedést, a számítástechnikai iparban viszont 7,9 százalékos csökkenést regisztrált a KSH. A gyógyszergyártásban 4,8, a vegyiparban 4,1, a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban 2,5 százalékkal emelkedtek a termelői árak egy év alatt májusig. A belföldi értékesítésben az élelmiszerek termelői ára 0,9 százalékkal csökkent, de 0,9 százalékkal estek a járműipari árak is az egy évvel korábbihoz képest. A számítástechnikai termékek 3,3 százalékkal olcsóbbodtak.

A gyógyszergyártásban 0,5 százalékkal mérséklődtek a belföldi termelői árak, a gumi, a műanyag és az építőanyag viszont 2,8 a vegyi anyagok és termékek ára pedig 2,4 százalékkal emelkedett. A forintban számolt feldolgozóipari exportárak 0,3 százalékkal csökkentek tavaly május óta a számítástechnikai exportárak 8,1 százalékos esése miatt. A többi feldolgozóipari ágazat exportára emelkedett, az élelmiszerek 1,4, a járművek 0,8, a gyógyszerek pedig 5,5 százalékkal drágultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.