Az Uber folytatja működését Budapesten és továbbra is elkötelezett közel 50 ezer magyarországi felhasználója és ezer autós partnere iránt. Üdvözöljük továbbá, hogy több magas rangú magyar kormányzati tisztségviselő kifejezte: a kormány nem szándékozik megakadályozni az innovatív megoldások terjedését – közölte az Uber magyarországi ügyvezető igazgatója. Fekete Zoltán annak apropóján adott ki közleményt, hogy ma életbe lép a kormány július elején hozott taxirendelete. Az új szabályok szerint mostantól – egyebek között – pszichológiai alkalmassági és taxisvizsgát is le kell tenniük azoknak, akik Magyarországon utasokat akarnak szállítani.
Lapunk megírta, hogy a mai napig bárki használhatta az Uber vagy a Wundercar alkalmazásait, ha eleget tett a két okostelefonos fuvarszolgáltató követelményeinek. A rendszer lényege az volt, hogy bárki saját autójával regisztrálhatott az alkalmazásra, és üres helyeket hirdethetett, amelyre az utasok jelentkezhettek. Így gyakorlatilag taxiként működhettek, de a taxisokra vonatkozó szabályok nélkül.
Az új rendelet már kétféle fuvarozási módot különböztet meg: a sárga autós személytaxi-szolgáltatást és az autós személyszállítást. Pénzt innentől csak ők kérhetnek az utastól. A személytaxi-szolgáltatást taxiórával és sárga rendszámmal, valamint a foglaltságra utaló, úgynevezett szabadjelzővel lehet végezni. A személygépkocsis személyszállító szolgáltatás egyéb szolgáltatás részeként, kiegészítésként vagy valamilyen fő szolgáltatáshoz közvetlenül kapcsolódva végezhető. A kérelmező meg kell hogy feleljen a helyi önkormányzati rendelet előírásainak is. A rendelethez hozzátartozik, hogy a kocsit mindkét kategóriában személyszállításra kell vizsgáztatni, a vezető pedig csak megfelelő jogosítvánnyal, külön vizsgával bíró 21 évesnél idősebb személy lehet.
– Egyetértünk azzal, hogy szükség van a városi közlekedés szabályozott fejlesztésére, ezért aktív és együttműködő szerepre törekszünk annak érdekében, hogy az autómegosztó közösség megfeleljen a szabályozásnak. Mivel a szóban forgó szabályok újak, bonyolultak, és időbe telik a felkészülés a betartásukra, ezért találkozót kezdeményeztünk a kormány és a főváros illetékeseivel. Egyeztetni szeretnénk velük arról, hogy ezer partnerünk miként tudna megfelelni az igényeknek – jelentette ki Fekete Zoltán.
Hozzátette, ezzel egy időben folytatják tevékenységüket Magyarországon, és továbbra is tartják magukat ahhoz a céljukhoz, hogy 2016 végéig kétezer magyar számára teremtenek kereseti lehetőséget. Szerinte a magyarok kedvelik az autómegosztó szolgáltatásokat, a felhasználók száma dinamikusan nő, főleg a fiatalabb korosztály körében. Fekete Zoltán kiemelte, világossá vált, hogy az autómegosztásnak fontos szerepe lesz új munkalehetőségek teremtésében, és az államháztartás számára jelentős adóbevételi forrást nyújthat a jövőben.
Az Origo.hu értesülései szerint az Uber elküldi majd vizsgázni a sofőrjeit, hogy azok megfeleljenek a kívánalmaknak. A portál szerint a cég úgy értelmezi a szabályozást, hogy erre még 90 napjuk van, és a költségeket a cég vissza is téríti majd a sofőröknek, ha sikeresen vizsgáznak. Az Origo úgy tudja, az Uber egyelőre nem követeli meg a sofőrjeitől, hogy sárgára matricázzák a kocsijukat. Szerintük elég lesz majd személyszállításra levizsgáztatni a gépkocsit, ezzel megszerezni egy matricát, és mehet is az autó az utasokért. Erről Fekete Zoltán közleményében nem írt, ahogy az Uber sajtóosztályától sem kaptunk erre választ. Sikerült azonban néhány Uber-sofőrrel beszélnünk, akik elmondták: nem értesítették őket hasonló követelményekről. A legtöbben közülük azonban már inkább törölnék magukat a rendszerből. A másik utasmegosztó, a Wundercar utoljára azt közölte, hogy ők valójában telekocsi-szolgáltatást nyújtanak, amely önmagában ingyenes. Igaz, az utas fizet a sofőrnek, de ez csak önkéntes felajánlás, hozzájárulás az utazás költségeihez.
Mindkét szolgáltató jelenleg is aktív a Facebookon, s mindkettő felületén lapzártánkig is lehetett fuvart rendelni. Az Uber egy budapesti rendezvényt reklámozott a közösségi oldalon, a Wundercar pedig egy utas beszámolóját tette közzé. Az egyetlen különbség az eddigiekhez képest az, hogy a Wundercar már Wunder néven szerepel a közösségi oldalon.