Csokinyulak árválkodnak a boltok polcain

Nem az idei lesz a legjobb éve a hazai édességgyártásnak: bár a különböző kekszek és müzlik forgalma más tartós élelmiszerekhez hasonlóan jelentősen megugrott az elmúlt hetekben, szezonális édességekből a megszokottnál jóval kevesebbet tudnak eladni a boltok. A visszaesés egyértelműen a koronavírus-járvány hatásának tudható be.

2020. 04. 08. 14:47
Csokikavalkád. Az áruházláncok mindegyike forgalomnövekedésre számít az ünnepi időszak előtt Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a húsvét más lesz, mint a többi, és ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy a legtöbben családjuktól távol, szűk körben ünnepelnek majd. A hazai édességgyártók szempontjából is rendhagyó szezon az idei. Míg a korábbi években átlagosan 5 milliárd forintot költöttek a magyarok szezonális édességekre, a kosarakba pedig csaknem 800 tonnányi csokoládéfigura került a húsvéti időszakban, ebben az évben a forgalom – az előzetes várakozások szerint – jóval alacsonyabb lehet. Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke egy tegnapi online kerekasztal beszélgetésen elmondta: míg a karácsonyi szezonális édességek piacán a figurák mellett az egyéb desszertekre is sokat költ a lakosság, húsvétkor a fogyasztás jellemzően a különböző csokitojásokra és csokoládényulakra koncentrálódik. A forgalom eddig évről évre 10 százalék körüli emelkedést mutatott, az idei azonban bizonyosan nem a csokinyúl éve lesz. A pontos forgalmi adatok csak néhány héttel az ünnep után lesznek elérhetők, annyi azonban már most látható, hogy a koronavírus-járvány okozta keresletbővülés nem ezen a piacon csapódik le. Míg tartós élelmiszerekből az emberek a korábbinál jóval nagyobb mennyiséget vásároltak az elmúlt hetekben, a szezonális édességekből jóval kevesebb fogy a megszokottnál. – A húsvéti termékek február elején kikerültek a boltok polcaira, a gyártók az előző évek forgalmát alapul véve szállították be a kívánt mennyiséget a kereskedőkhöz. A visszajelzések azonban azt mutatják, hogy bőven van még a készletből – emelte ki az elnök.

Ugyanakkor, míg a csokoládéfigurák és az úgynevezett impulzus termékek – mint például a különböző csokoládészeletek – és a különleges édességek forgalma kategóriánként eltérően akár 10-70 százalékkal is csökkenhet, a kekszek, a müzlik, valamint az úgynevezett funkcionális élelmiszerek iránt jelentősen megnőtt a kereslet. Ezt támasztják alá a Detki keksz tapasztalatai is. Kósa Péter, a cég ügyvezetője szerint a kekszgyártók szerencsés helyzetben vannak, a tartós élelmiszerek mellett ezen termékek iránt is nagy volt az érdeklődés az elmúlt hetekben. A megnövekedett forgalom pedig az előttünk álló hónapokban is megmaradhat. Hasonlóan optimistán látja a helyzetet Mészáros Tamás, a Cerbona ügyvezetője is. – Forgalom szempontjából pozitívan zártuk az elmúlt időszakot, a müzlik, a zabtermékek, valamint a puffasztott szeletek esetén komoly forgalombővülést láttunk, olyannyira, hogy a megrendeléseknél kvótát kellett bevezetnünk, hogy ki tudjuk szolgálni az igényeket – mutatott rá. Várakozásai szerint az idő előre haladtával egyre többen keresik majd különböző egészséges, alacsonyabb cukortartalmú termékeket.

Sánta Sándor szerint a teljes hazai édességpiacot nézve a járvány időszakában sem kell visszaeséstől tartani. A kisebb hazai vállalkozások ugyanakkor nagyon ki vannak téve a keresletcsökkenés negatív hatásainak. Fontos, hogy ezek a cégek a válság alatt is életben tudjanak maradni és a dolgozóiktól se kelljen megválniuk. Éppen ezét üdvözlik a kormány gazdaságélénkítő intézkedéseit. – A legfontosabb most az, hogy a vállalatok és a döntéshozók együttműködésének köszönhetően minél előbb megvalósuljanak a csomagban foglalt rendelkezések, a bajba jutott cégek pedig meg tudják tartani a dolgozóikat – fogalmazott az elnök. A szövetség tagvállalatainak beszámolója szerint most mindenki azon dolgozik, hogy a szakembereket ne kelljen elküldeni, az elmúlt három évben ugyanis komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy minőségi munkaerőt találjanak. Az üzemek többségében egyébként nagyobb fennakadások nélkül zajlik a termelés, a dolgozók a járvány okozta félelmek ellenére sem maradnak otthon, sok helyen két, három, vagy akár négy műszakban folyik a munka. A gyártók szempontjából most a legnagyobb kihívást – az alapanyagok beszerzése mellett – a higiéniai szabályok betartása, valamint az ehhez szükséges eszközök, védőfelszerelések biztosítása jelenti. Elengedhetetlen, hogy minden üzem, illetve a logisztikai lánc egésze betartsa a járványvédelmi előírásokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.