Ez a húsvét más lesz, mint a többi, és ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy a legtöbben családjuktól távol, szűk körben ünnepelnek majd. A hazai édességgyártók szempontjából is rendhagyó szezon az idei. Míg a korábbi években átlagosan 5 milliárd forintot költöttek a magyarok szezonális édességekre, a kosarakba pedig csaknem 800 tonnányi csokoládéfigura került a húsvéti időszakban, ebben az évben a forgalom – az előzetes várakozások szerint – jóval alacsonyabb lehet. Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke egy tegnapi online kerekasztal beszélgetésen elmondta: míg a karácsonyi szezonális édességek piacán a figurák mellett az egyéb desszertekre is sokat költ a lakosság, húsvétkor a fogyasztás jellemzően a különböző csokitojásokra és csokoládényulakra koncentrálódik. A forgalom eddig évről évre 10 százalék körüli emelkedést mutatott, az idei azonban bizonyosan nem a csokinyúl éve lesz. A pontos forgalmi adatok csak néhány héttel az ünnep után lesznek elérhetők, annyi azonban már most látható, hogy a koronavírus-járvány okozta keresletbővülés nem ezen a piacon csapódik le. Míg tartós élelmiszerekből az emberek a korábbinál jóval nagyobb mennyiséget vásároltak az elmúlt hetekben, a szezonális édességekből jóval kevesebb fogy a megszokottnál. – A húsvéti termékek február elején kikerültek a boltok polcaira, a gyártók az előző évek forgalmát alapul véve szállították be a kívánt mennyiséget a kereskedőkhöz. A visszajelzések azonban azt mutatják, hogy bőven van még a készletből – emelte ki az elnök.
Csokinyulak árválkodnak a boltok polcain
Nem az idei lesz a legjobb éve a hazai édességgyártásnak: bár a különböző kekszek és müzlik forgalma más tartós élelmiszerekhez hasonlóan jelentősen megugrott az elmúlt hetekben, szezonális édességekből a megszokottnál jóval kevesebbet tudnak eladni a boltok. A visszaesés egyértelműen a koronavírus-járvány hatásának tudható be.

Ugyanakkor, míg a csokoládéfigurák és az úgynevezett impulzus termékek – mint például a különböző csokoládészeletek – és a különleges édességek forgalma kategóriánként eltérően akár 10-70 százalékkal is csökkenhet, a kekszek, a müzlik, valamint az úgynevezett funkcionális élelmiszerek iránt jelentősen megnőtt a kereslet. Ezt támasztják alá a Detki keksz tapasztalatai is. Kósa Péter, a cég ügyvezetője szerint a kekszgyártók szerencsés helyzetben vannak, a tartós élelmiszerek mellett ezen termékek iránt is nagy volt az érdeklődés az elmúlt hetekben. A megnövekedett forgalom pedig az előttünk álló hónapokban is megmaradhat. Hasonlóan optimistán látja a helyzetet Mészáros Tamás, a Cerbona ügyvezetője is. – Forgalom szempontjából pozitívan zártuk az elmúlt időszakot, a müzlik, a zabtermékek, valamint a puffasztott szeletek esetén komoly forgalombővülést láttunk, olyannyira, hogy a megrendeléseknél kvótát kellett bevezetnünk, hogy ki tudjuk szolgálni az igényeket – mutatott rá. Várakozásai szerint az idő előre haladtával egyre többen keresik majd különböző egészséges, alacsonyabb cukortartalmú termékeket.
Sánta Sándor szerint a teljes hazai édességpiacot nézve a járvány időszakában sem kell visszaeséstől tartani. A kisebb hazai vállalkozások ugyanakkor nagyon ki vannak téve a keresletcsökkenés negatív hatásainak. Fontos, hogy ezek a cégek a válság alatt is életben tudjanak maradni és a dolgozóiktól se kelljen megválniuk. Éppen ezét üdvözlik a kormány gazdaságélénkítő intézkedéseit. – A legfontosabb most az, hogy a vállalatok és a döntéshozók együttműködésének köszönhetően minél előbb megvalósuljanak a csomagban foglalt rendelkezések, a bajba jutott cégek pedig meg tudják tartani a dolgozóikat – fogalmazott az elnök. A szövetség tagvállalatainak beszámolója szerint most mindenki azon dolgozik, hogy a szakembereket ne kelljen elküldeni, az elmúlt három évben ugyanis komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy minőségi munkaerőt találjanak. Az üzemek többségében egyébként nagyobb fennakadások nélkül zajlik a termelés, a dolgozók a járvány okozta félelmek ellenére sem maradnak otthon, sok helyen két, három, vagy akár négy műszakban folyik a munka. A gyártók szempontjából most a legnagyobb kihívást – az alapanyagok beszerzése mellett – a higiéniai szabályok betartása, valamint az ehhez szükséges eszközök, védőfelszerelések biztosítása jelenti. Elengedhetetlen, hogy minden üzem, illetve a logisztikai lánc egésze betartsa a járványvédelmi előírásokat.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Varga Mihály: Meg kell őrizni a gazdasági és pénzpiaci stabilitást
Javultak a hazai gazdasági mutatók az utóbbi időben.

Bébiételt hívnak vissza a forgalomból, olyasmi maradt benne, aminek nem kellett volna
Veszélyes lehet így elfogyasztani.

Egészségügyi gyorstesztek: egyre többet költünk, ezek a legnépszerűbbek
A gyorstesztek ára jellemzően 2500–5000 forint között mozog.

Elnézést kért az egyik bank a nyugdíjasoktól
Itt vannak a részletek.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították

Döbbenetes balhé Marozsán meccsén: a szervezők tehetnek róla?

Kitálalt társa a Házasság első látásra Maricájáról, ezért tűnt el a reality sztárja?

XIV. Leó: kiderült, így győzte le Erdő Pétert Prevost bíboros – ezen múlt, hogy nem magyar az új pápa

Áll a bál, botrány tört ki A Nagy Duett fináléja után: ezen akadtak ki az emberek

Hátborzongató téboly Svájcból: egyetlen kérése lesz Putyinnak Magyarországtól

A Real Madrid bajnoka szégyennek nevezte Vinícius tettét a Barcelona ellen

Videó: Szoboszlai értetlenkedve reagált, miután a szurkolók kifütyülték Alexander-Arnoldot

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Lebuktam + videó

Macron kokainpartit rendezett a vonaton?

Megelőzték a Real Madridot, eldőlt Carlo Ancelotti jövője

Pottyondy Edina Gyurcsány lelépése miatt kifecsegte Magyar Péter titkát
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Varga Mihály: Meg kell őrizni a gazdasági és pénzpiaci stabilitást
Javultak a hazai gazdasági mutatók az utóbbi időben.

Bébiételt hívnak vissza a forgalomból, olyasmi maradt benne, aminek nem kellett volna
Veszélyes lehet így elfogyasztani.

Egészségügyi gyorstesztek: egyre többet költünk, ezek a legnépszerűbbek
A gyorstesztek ára jellemzően 2500–5000 forint között mozog.

Elnézést kért az egyik bank a nyugdíjasoktól
Itt vannak a részletek.