Bevált a kormány tavaszi döntése, amely átjárhatóvá tette a béren kívüli jutatások legnépszerűbb eszközét, a Szép-kártyát. Az eszköz tavaly és az idén egyfajta válságmentő forrásként több száz milliárd forintot juttat vissza a turizmus megrokkant szolgáltatóihoz.
A kártyatulajdonos munkavállalók száma immár 1,7 millióra rúg, akik a korábban különálló alzsebek munkáltatói feltöltéseiből a vendéglátástól a szálláshely-szolgáltatásig, a biciklikölcsönzéstől a rendezvénylátogatásig számos módon élhetnek a járvány okozta bezártságot követő nyári lehetőségekkel – ehhez mintegy 45 ezer cég fogadja el fizetőeszközként a Szép-kártyát.

Fotó: Kurucz Árpád
A vidéki Magyarország turizmusa vonzó az idén is, a foglalási adatok szerint a 2020-as évhez hasonlóan rekordforgalom vár az egyes üdülőtérségekre az országban. Tízéves működése alatt a kafetéria megtette hatását a piacon:
a kártyabirtokosok ez idő alatt több mint 46 milliárd forintot költöttek el a falusi szálláshelyeken
– közölte lapunkkal a legnagyobb kártyakibocsátó cég, az OTP Pénztárszolgáltató, amely együttműködve a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségével (Fatosz), célirányosan támogatja a vidék fejlődését e területen.
Eszerint, hogy a belföldi turizmus vérkeringésébe minél könnyebben bekapcsolódhassanak a falusi turisztikai szolgáltatók, a Fatosszal kötött megállapodás részeként csatlakozhatott több ezer kisebb szállásadó a kártyaelfogadó rendszerhez vagy például az internetes fizetési lehetőséghez – ismertette Vargáné Jandrasits Ildikó, a pénztárszolgáltató vezérigazgatója.

Fotó: Katona Vanda
– A Szép-kártya nagyban hozzájárult a belföldi turizmus erősödéséhez, hiszen leginkább a hazai utazókra épít.
A vidéki szolgáltatók forgalmát 15-20 százalékkal növelte a kafetériajuttatás felhasználásának lehetősége,
amellett, hogy a kisvállalkozások, magánszemélyek szolgáltatásainak digitalizációját is elősegítette a pihenőkártya rendszerének kiépítése – mondta Frankó Pál, a Fatosz elnöke, hozzátéve, hogy ez volt az első digitális rendszer, amelyet minden szolgáltatónak meg kellett tanulnia kezelni.
Az elnök jelezte: az elmúlt tíz év költései alapján éppen a pandémiával sújtott, 2020-as év bizonyult a legerősebbnek a Szép-kártya történetében, mivel az év során a belföldi turizmus felfutásával 11,6 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a falusi szállásadóknál.