A Fed 50 bázispontos emelkedése 22 éve a legnagyobb mértékű, mivel azóta mindig csak 25 bázispontos lépések történtek, ugyanakkor ez most teljesen indokolt, mivel az infláció rendkívül magas, a kamatemelési ciklus pedig csak márciusban kezdődött.
Az alapkamat szintje így egy százalék lett, ami igen alacsony még, nem is véletlen, hogy sokan már a 75 bázispontos lépéseket is lehetségesnek tartották az év további részében.
Ez az általában stabil, kiszámítható amerikai monetáris politikában szokatlan lett volna és ez aggasztotta a piacokat, most azonban a kamatdöntő ülés után Jerome Powell, a Fed elnöke gyakorlatilag
kizárta a 75 bázispontos emelések lehetőségét.
Mint mondta, egyelőre 50 bázispontos lépésekkel terveznek, de ha időközben tetőzik az infláció, és stabilan a csökkenés jelei mutatkoznak, akkor visszatérnek a 25 bázispontos lépésekhez. Mindemellett jövő hónapban megkezdődik az eszközvásárlási programok során a piacra bocsátott nagyjából 9000 milliárd dollár visszavétele, és ennek legalább akkora a jelentősége, mint a kamatemeléseknek, hiszen ez a nagy összegű fedezetlen pénz erősen inflációnövelő hatású.
A terv szerint az első három hónapban havi 47,5 milliárd dollár lesz a pénzkivonás összege, amelynek során 30 milliárd dollár értékű állampapírt és 17,5 milliárd dollár értékű jelzálogpapírt bocsát vissza a Fed a piacra. Szeptembertől az összeg megduplázódik: 60 milliárd lesz az állampapírok összege, 35 milliárd a jelzálogpapíroké, így összesen havi 95 milliárd dollárt vonnak majd ki a piacról. Hogy a program meddig tart, azt előre nem határozzák meg:
az infláció és a piaci folyamatok alakulásának függvényében döntenek majd róla.
A befektetőknek nagyon megtetszett ez a kiszámíthatóság: a főbb amerikai indexek: az S&P 500, a Nasdaq Compsite és a Dow Jones iparindex egyaránt három százalékkal emelkedtek. Ez mindhárom index esetében a legnagyobb egynapos emelkedés volt azóta, hogy 2020 elején a járvány kezdetén összeomlottak a piacok, de aztán igen heves emelkedés kezdődött, épp a jegybankok gyors intézkedéseinek köszönhetően.
Borítókép: a Fed washingtoni székháza (Fotó: AFP/Anadolu Agency/Kerem Yucel)