A háború és a szankciós politika a korábbinál is kiszolgáltatottabb helyzetbe hozta Európát az energiaellátás területén. Az energiaforrások az embargós intézkedések következményeként csökkentek, ami pedig elérhető, az drágább lett. A kontinens kitettsége korábban is jelentős volt, az elmúlt években az uniós tagállamok közül tizenhét országban haladta meg az energiaimport-függőség mértéke az ötven százalékot. Magyarország függősége például 2019-ben tizenkét százalékponttal lépte át az unió átlagát, a tizenkettedik legmagasabb értékünkkel a középmezőnyben helyezkedtünk el.
– Energiában nagyon függünk a külföldtől, ezen lazítani kell – jelezte ez év elején Lantos Csaba energiaügyi miniszter. A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy az ország nem dúskál a természeti erőforrásokban, de nem vagyunk teljesen eszköztelenek. Így például földgázból 2021-ben az országnak nagyjából tízmilliárd köbméter volt az éves fogyasztása, a magyar földből másfél milliárd köbmétert tudunk kitermelni. A kormánynak most az a törekvése, hogy eljussunk az évi kétmilliárd köbméterig.
Fontos cél, hogy amit lehet, azt itthon termeljük meg, valamint különböző forrásokból lehessen beszerezni az ország működtetéséhez szükséges energiát.
Ehhez ötvenkét új földgázkút fúrása szerepel a tervekben, valamint 2028-ig megépül három nagyobb gázerőmű is. Ebből kettő Tiszaújvárosban, míg egy a Mátrai Erőmű közelében.
Ezzel együtt az energia-felhasználásunkban csökkenteni kell a földgáz súlyát, ezért a napenergia mellett a szélenergia hasznosítása is lendületet kap. Kedvező, hogy február 10-én az aktuális fogyasztás egyharmadát már megújuló energiával állította elő az ország.